''Номинирани'' събития

Събор и Храмов празник ''Св.Иван Рилски'' в с.Дриново
ежегодно събитие

с.Дриново,Община Попово,Област Търговище

Вашата оценка
4 от 2 гласа
01.11.2023 г. -
01.11.2023 г.


 
Събор на селото - провежда се ежегодно на 1-ви Ноември. Селото се намира на 12 км североизточно от Попово и на 26 км югозападно от град Разград.
Фолклорни фестивали и събори
Църквата на селото „Св. Иван Рилски” е построена през есента на 1900 год., като през 1913 год. тя е пострадала силно от земетресението с епицентър около Търново, а през 1915 год. е построена и нейната камбанария.
Фолклорни фестивали и събори
Преди това е имало и стара джамия, която е била съборена. На 29.09.2008 год. русенският митрополит Неофит извърши освещаването на стенописите на църквата, изографисани от младите художнички Михаела Димитрова и Стилияна Георгиева, както и от техния учител Траян Добрев.

Селото е дълго, разположено от двете страни на пътя за село Еленово на 200-300 м надморска височина.

Старото село се е намирало в местността Юрта, където и през 19-ти век още стоели камъните на турските гробища. За пръв път старото име на селото Бахшишлар (от турската дума „бакшиш”) се среща в османо-турски джелепкишански данъчен регистър от 1573 год.

Според запазен регистър за данък джизие от 1658 год. в селото е имало 10 пълнолетни данъкоплатци – християни. В държавен документ (салнаме) от 1874 год. населението на селото се е състояло от 171 изцяло мохамедански къщи. Селото е било прочуто и като разбойническо.

По време на Освободителната война половината село е било опожарено. В околностите на селото е имало битка с много жертви по време на Руско-турската война през 1877 год.

В местността Саръ баир и Сакара до миналия век са стоели следите от окопите на войниците.
Фолклорни фестивали и събори
След 1878 год. турците започнали да продават имотите си и да се преселват в Анадола. Първите нови жители - българи около 10 къщи, дошли през 1879 год. от селата Ганчовец, Дряновско, Гърня, Дрента, Еленско и от Бояновци и Гърневци, Великотърновско.

В края на 19-ти век жителите на селото решили да го преименуват в чест на прочутия български професор, работещ в Харковския университет – Марин Дринов, като изпратили нарочна делегация при него.

Заедно с неговото съгласие, делегацията се завърнала в Дриново и с подаръци от професора – черковни книги, принадлежности и църковни одежди за свещеника.
Фолклорни фестивали и събори
Регионален помашки събор, като преглед на автентичния помашки фолклор - провежда се ежегодно.

* Църковен храм „Св. Иван Рилски“;
* Войнишки паметник, посветен на загиналите от селото войници (1912-1918 и 1944-1945), построен през 1931 год.;
* Землището на селото е богато на археологически паметници от праисторията, античността и средновековието: селища, некрополи, могили;
* Крепостта „Ойнарджа кале“, намираща се на около 3 км югоизточно от селото на едноименния хълм;

За контакти : Кметство : тел. 060380 / 222; моб. 0878 685022
Фолклорни фестивали и събори
За повече информация :
Община Попово



Ако имате възможност, ако Ви харесва нашето съдържание и подход, моля, подкрепете проекта. Нашата работа няма да бъде възможна без Вашата помощ:

Искрено Ваш,
Екип на www.SABORI.BG; Contacts Us: bgsabori@gmail.com




Вижте по-голяма карта

Фолклорни фестивали и събори
Фолклорни фестивали и събори
Фолклорни фестивали и събори




Всички текстове и изображения в този сайт са под закрила на ЗАПСП. Използването, копирането и публикуването на част или цялото съдържание на сайта е забранено.
"Събития с конкурсен характер (всички)"
 
Магия, Цветове и Усещания