Фолклорни фестивали, събори и панаири

Празнуване на ''Рождество Христово'' в кв.Татарица
ежегодно събитие

с.Айдемир,Община Силистра,Област Силистра

Вашата оценка
4.6 от 9 гласа
07.01.2023 г. -
07.01.2023 г.


 
С типичното коледно ястие ''халадец'' живеещите в силистренското село Татарица (присьединено кьм Айдемир) етнически руснаци, които на 7 януари честват Рождество Христово, завършват постите.
Фолклорни фестивали и събори
Квартал Татарица е населена с руснаци, дошли по тези земи преди повече от триста години.
Фолклорни фестивали и събори
Църква ''Покров Пресветой Богородице''

В началото си църквата е била само параклис, но богослужения също са били изпълнявани, а след това се достроява и освещава и получава вид, подобен на сегашния. Историята на храма помни един пожар и много опити за грабеж.
Фолклорни фестивали и събори
За изграждането на външния вид на църквата са използвани модели на други православни храмове. Църквата има правоъгълна форма – оприличава на кораб, носещ се по вълните на житейското море и и само в истинската църква е спасението на хората от всички житейски скърби и проблеми.

В покривната част е устроена глава – на която е поставена осемиращен кръст (руски, старообряден) – за слава на Исус Христос, разпънат на кръста.

В края на храма е издигната камбанария със седем камбани, за благовещ явена към блаослужения и възвещаване на неприсъствуващите за действията в храма или за някакво известяване за нещо случило се. Вътре храма се състои от три части: олтар, средна и притвор (паперт).

Всеки храм носи име в памет на някакво събитие в житието на Исус Христос, Божията майка или в памет на светите апостоли и техните угодници. Този Храм е Покров Богородичен.

В средата на олтара има пристол (украсена маса), защото по време на божествена литургия невидимо присъства Исус Христос – царят на царете.

Това е светлина на храма и докосването до нея се разрешава само на свещенослужителите, където боравят, само при подготовка на тайнствата. Тук се намират и светите мощи на храма, евантилието, дарохранителница и кръста. В ляво на олтара има друга маса – „жертвеник”, казва се така, защто на нея се прави безкръвна жертва и се приемат просфори в памет на живи и умрели.
Фолклорни фестивали и събори
Олтарът е разделен от средната част чрез иконостас с три врати – северна, южна и главна, двукрилна завеса – аредия (царски двери). Нарече ни са „царски” защото се приема че по време на великия ход в светите Дарове влиза и царят на славата – Христос.От дясно на царските двери на иконостася е изобразен Исус Христос, от дясно – Божията майка, под тях тайната вечеря, а над тях четирите авангелита и благовещението на Пресвета Богоридица.

По-горе е описано битието на Исус Христос, над него са изобразени светите апостоли и пророци, а най-горе светия кръст.След иконостася под централната част на храма се намира амвоня, а в двете му страни се намира клирося – за певците и светците. В краищата им са поставени хоруви, необходими при църковни рождения.
Фолклорни фестивали и събори
В края към изходът частта се нарича притвор (паперт), това е мястото за неприелите светото кръщение или неизповядалите се грешници. В средната част най-близо към олтара стоят мъжете, а към изхода жените.Частите, естетично са разделени с декоративни стени по които по подобие на иконостатся са поставени икони на скандилав по които се поставят свещи, също така до тях има свещници.

В мъжката част(от десно) е поставена имитация на Кръста Господен с плащеница.От върха на основният купол към амвоня се спуска като полюлей голям свещник. Над паперта се издига камбанарията. Говори се, че най-голямата камбана е била дадена от руски богатири и е имало голямо количество златен примес.
Фолклорни фестивали и събори
Чувала се е на много голямо разстоянием, но през 1939 година е имало голям пожар, камбаната е паднала от високо и се е счупила. Тогавашните власти усещаики, че няма кои да разбере количесвотона златния примес, при претопяването за ново изливане извличат златото.

Така говорят хората, защото гласът на новата къмбана бил по-различен и не е ехтял така на далеч, както предишната.

Храмът в Татарица "Покров на Св. Богородица" е един автентичен архитектурен паметник съхраняващ и помнещ историята на селото и заселниците му още от идването им от далечна Русия.

И до ден днешен той продължава да крепи и поддържа старообрядческия православен дух в тях. За това той заслужава да бъде съхранен и пазен.

КМЕТСТВО АЙДЕМИР
Адрес: с. Айдемир, ул. 'София' №82
Тел.: 08675/20 74;
Моб.тел.: 0888/696 075;
E-mail: km_aidemir@abv.bg

Фолклорни фестивали и събори
За повече информация :
с. Айдемир



Ако имате възможност, ако Ви харесва нашето съдържание и подход, моля, подкрепете проекта. Нашата работа няма да бъде възможна без Вашата помощ:

Искрено Ваш,
Екип на www.SABORI.BG; Contacts Us: bgsabori@gmail.com




Фолклорни фестивали и събори
Фолклорни фестивали и събори
Фолклорни фестивали и събори




Всички текстове и изображения в този сайт са под закрила на ЗАПСП. Използването, копирането и публикуването на част или цялото съдържание на сайта е забранено.
"Събития с конкурсен характер (всички)"
 
Магия, Цветове и Усещания