Фолклорни фестивали, събори и панаири

Храмов празник на ''Св.Атанасий'' в гр.Сопот
ежегодно събитие

гр.Сопот,Община Сопот,Област Пловдив

Вашата оценка
4.3 от 3 гласа
18.01.2023 г. -
18.01.2023 г.


 
Всяка година на празника „Св.Атанасий“ (18 януари) в двора на църквата „Свети Петър и Павел“ се прави и раздава курбан от общината за здраве и благополучие на жителите на общината.
Фолклорни фестивали и събори
Църквата ''Св. Св. Апостоли Петър и Павел'' се намира в централната част на Сопот. Внушителната трикорабна псевдобазилика била съградена през 1846 г.
Фолклорни фестивали и събори
Храмът е дело на брациговски майстори и е описан в романа “Под игото”.

„Връщал се еничарския паша Ченгил от Софийско. Всички войни били в пълно снаряжение. Пашата яздел начело. Изведнъж силен блясък от насрещния хълм го заслепил. Засенчил пашата очите си и видял в далечината голяма бяла черква оградена с високи дувари. Слънчевите лъчи ярко осветявали златното и кубе, на което от далече се виждал голям кръст.

Ядосан турския паша наредил да се срине до основи черквата. Три дни и нощи я рушали турците и накрая я сринали с земята. Но пашата не можал да види разрухата, защото щом кръста паднал на земята той на мига ослепял. Прибрал се той в Цариград и при него започнали да идват всякакви знахари, но никой не намерил цяр.

Най- накрая дошъл един ходжа, които още щом го зърнал му казал:
- Голям грях си сторил, разрушил си без причина гяурска черква. Когато я построиш три пъти по хубава от преди и си умиеш лицето с водата от освещаването и тогава ще прогледнеш. Спомнил си пашата за черквата и намерил най- прочутите майстори. Върнали се те и построили черквата по хубава от преди. Умил си пашата очите и прогледнал. В радостта си наредил занапред селото да се нарича Бяла Черква.”

Фолклорни фестивали и събори
В това предание най- вероятно става въпрос за църквата „Св. Богородица”, която се е намирала на хълма Трапето, чиито разрушени стени е могло да се видят до 9 септември 1944 година.

Според преданията тя е с куполна архитектурна форма и е била доста висока. През периода на робството тя е многократно разрушавана и възстановявана. През лятото на 1877 година е опожарена от турците и повече не е възстановена. В момента на хълма е построен малък параклис.

Целият робски период сопотчани ревностно бранят своите църкви. През Възраждането Сопот изживява стопански и културен разцвет. Неговите църкви и манастири стават културни и книжовни средища на зараждащата се интелигенция.

През 1846 година е изградена голямата внушителна сграда на църквата „Св. Петър и Павел”. Построена е в подножието на хълма „Трапето” в непосредствена близост до девическия манастир (метоха). Тя става изразител на духа на епохата и на неугасващата българска традиция.
Фолклорни фестивали и събори
Църквата „Св. Петър и Павел” е голяма трикорабна безкуполна псевдобазилика, които тип получава значително развитие по това време. След 1830 година църквите от този тип са над 60 на брой. Времето от 1830 до 1850 година е класическия период трикорабната безкуполна църква. „Св. Петър и Павел” е последната голяма църква, с която завършва този период.

За повече информация :
Община Сопот



Ако имате възможност, ако Ви харесва нашето съдържание и подход, моля, подкрепете проекта. Нашата работа няма да бъде възможна без Вашата помощ:

Искрено Ваш,
Екип на www.SABORI.BG; Contacts Us: bgsabori@gmail.com


Фолклорни фестивали и събори

Фолклорни фестивали и събори

Фолклорни фестивали и събори





Вижте по-голяма карта



Всички текстове и изображения в този сайт са под закрила на ЗАПСП. Използването, копирането и публикуването на част или цялото съдържание на сайта е забранено.
"Събития с конкурсен характер (всички)"
 
Магия, Цветове и Усещания