Фолклорни фестивали, събори и панаири

Хъдьрлез в с.Ябланово
ежегодно събитие

с.Ябланово,Община Котел,Област Сливен

Вашата оценка
4.7 от 3 гласа
06.05.2023 г. -
07.05.2023 г.


 
ХЪДРЕЛЛЕЗ / Гергьовден / се празнува с курбан и много песни и игри, веселби и люлки 2-3 дена. В Ябланово това става в м."СЮВЕН БУРНУ" и днес.
Фолклорни фестивали и събори
Тук се отбелязва КЬОФЮР /при българите Великден/ с палене на огньове и въртене на горящи факли от момчета, направили ги от сухи черешови кори. Остатъкът от дръжката на факлата се забива в двора на къщата, като се захлупва върха с черупка от яйце.
Фолклорни фестивали и събори
Селото се споменава за първи път в документ от 1573 година и до 1934 година се нарича Алванлар. Основната част от жителите му са къзълбаши.

От незапомнени времена селата Ябланово (Алванлар), Могилец (Veretler) и Малко село (Кючюклер) са населени компактно с българи-мюсюлмани, които изповядват исляма. Те се самоопределят, като турци- къзълбаши или алияни.

Според тях, те са дошли от ХОРОСАН - Иран. Твърди се, че те са основателите на въпросните села. Според легендата, която е широко разпространена, духовните им водачи - Братята (БОБАЛАР), от м. "Боба Конду " под връх Али баба по посока днешното Герлово /север/ пуснали своите стрели: на брат Алван паднала в Ябланово - нарекли го АЛВАНЛАР; на Велит - в село Могилец, община Омуртаг - нарекли го ВЕЛЕТЛЕР ; на най-малкия - в Малко село - нарекли го КЮЧЮКЛЕР. Така всеки от тях основал своето село.

Според една друга версия, те са били заселвани съзнателно към балканските християнски страни, завладени от Османската държава, като опасни за устоите на империята общности - смятали ги за бунтарски настроени, обичащи свободния живот, свободомислещи тюркменски, номадски племена от Мала Азия.

Онеправдани, преследвани от държавната власт.
Зетят на пророка Мохамед - АЛИ е бил първообраз и символ на алианите. Наричли ги къзълбаши (червеноглави), тъй като са носели червени кърпи на главите си: младите мъже - червен пояс и фес,чалми с преобладаващо червени нишки; жените - стабилизирана червена роза, избродирана на черен фон на кърпата за чело, наречена ХОТОЗ (накит, емблема, символ)....Този цвят присъства в чеиза на момата в Ябланово - в домашно тъканите кенарени ризи, дългите гащи, фути /престилки/, бродираните кърпи,черве /кърпа за лице за бебе/, пешкир, ялък /кърпа за пояс/, плетени вълненеи чорапи за жените....

Тази яркост, хубост в носиите е може би отражение и на пълноценния живот на хората - трудолюбиви, занимаващи се предимно с животновъдство и земеделие и до днес, ученолюбиви.чест и дълг е да изучат децата си, жизнерадостни - песента в устата на жени и мъже, млади и стари присъства неизменно в бита им.

Може би малцина знаят,че по сведение на Константин Иречек яблановци са били едни от основателите на с.Сунгурлар /Сунгурларе/, а в с.Славянци и днес живеят техни потомци....

В определени дни от годината - предимно след прибирането на реколтата хората тук посещават ТЮРБЕТА : Али Баба, Хюсеин Баба, Хасан Баба, Хазър Назър Баба, където колят курбан,четат молитви, пеят религиозни песни - НЕФЕС, четат сура от свещената книга "Куранъ-керим"....В повечето случаи нефесите четат индивидуално или групово, а ашика /музиканта/ пее и свири на баалама.

За контакти :
Телефон: 04587/ 22-11, 22-12, 22-14

Ако имате възможност, ако Ви харесва нашето съдържание и подход, моля, подкрепете проекта. Нашата работа няма да бъде възможна без Вашата помощ:
Банка: Сибанк ЕАД
BIC: BUIBBGSF
IBAN: BG22BUIB98881038432000
Получател : Сдружение "Празниците на България"



Искрено Ваш,
Екип на www.SABORI.BG; Contacts Us: bgsabori@gmail.com




Вижте по-голяма карта

Фолклорни фестивали и събори
Фолклорни фестивали и събори
Фолклорни фестивали и събори




Всички текстове и изображения в този сайт са под закрила на ЗАПСП. Използването, копирането и публикуването на част или цялото съдържание на сайта е забранено.
"Събития с конкурсен характер (всички)"
 
Магия, Цветове и Усещания