Област Благоевград

Храмов празник на манастира ''Свети Пантелеймон'' в с.Обидим
ежегодно събитие

с.Обидим, община Банско, Област Благоевград

Вашата оценка
4 от 4 гласа
27.07.2023 г. -
27.07.2023 г.


 
В землището на село Обидим, на около 4 км северозападно от селото, на около 150–200 метра от границата му с Добринишкото землище, на 1009 м. надморска височина се намира манастирчето „Свети Пантелеймон”.
Фолклорни фестивали и събори
Масивът, на който са разположени битовите постройки, е силно стеснен в долния си край, като за жилищната част е отвоювано място от стръмнините.
Фолклорни фестивали и събори
В далечното минало тази местност се наричала Панчовица, но с построяването на манастирчето тя започва да носи неговото име.

За по-кратко хората са свикнали да казват само „манастирчето”, защото друго манастирче в района няма. В близост до него има аязмо. То е открито от Йордан Ст. Дренков от село Ковачевица.

На основата на съновидение Димитър Николов Вишов (Клечеров) направил разкопки на съответното място през 1908 г., където намерил свещоливник, железен кръст, разложен вече от продължителната влага, и икона на Света Богородица в корена на голямо борово дърво.

От намерените църковни атрибути се разбира, че още преди даване на свобода на християнското учение тук, на това място, е имало черква (манастир), който е бил убежище на християнско население.
Фолклорни фестивали и събори
В девствените и непроходими гори то прекарвало живота си в пост и молитви далеч от непознатия свят, за да опази както вярата, така и живота си от преследващите го езичници, до идването на власт на римския император Константин Велики, който през 330 година дава свобода на християните.

Вероятно за тази голяма услуга за християните църквата го канонизира за светия. Свещеник Благой Докузов и Димитър Клечеров заминават за Света Гора да просят пожертвувания за възстановяване на храма. Монах Варнава им подарил свещници – два големи и един малък и богослужебни книги.
Фолклорни фестивали и събори
При завръщането си през 1910г., те минават руския светогорски манастир “Св. вмчк Пантелемон” наричан още “Ружка Кемица”.

Там по това време няколко монаси изографисвали една икона – копие на прочутата Атонска светиня “Богородица – Достойно ест”.

Предстояло чрез молитва и жребий да определят къде да бъде изпратена готовата икона. Понеже обидимците като искали помощ за църквата казали, че имат неразкрито още манастирче “Свети Панталеймон” в манастира решили да сложат жребий и за него, освен за другите два манастира. Три пъти теглили жребий и трите пъти иконата се падала на обидимското манастирче.
Фолклорни фестивали и събори
Освещаването на манастирската църква е извършена от покойния Неврокопски митропит Пимен на Рождество Богородично - 8/21 септември 1953 година.

В манастира се намира може би една от най-редките икони на Света Богородица в цял ръст с младенеца, заедно със Свети Пантелеймон и Св. Атанасий.

Прекият път до Обидимския манастир минава през Добринище, 6 км. по черен път, който продължава до река Безбожка и е достъпен за автомобили. Оттам има изкачване 35 минути по стръмна пътека до мястото Горно Осиково, откъдето 7 км. широк път води до село Обидим, също черен път.
Фолклорни фестивали и събори
За контакти :
+359888080215 отец Здравчо Джолев
+359878674572 презвитера Мария
+359882533353 настоятел Петър Попов
Кметство: 0889/727204



Ако имате възможност, ако Ви харесва нашето съдържание и подход, моля, подкрепете проекта. Нашата работа няма да бъде възможна без Вашата помощ:

Искрено Ваш,
Екип на www.SABORI.BG; Contacts Us: bgsabori@gmail.com


Фолклорни фестивали и събори

Фолклорни фестивали и събори

Фолклорни фестивали и събори







Всички текстове и изображения в този сайт са под закрила на ЗАПСП. Използването, копирането и публикуването на част или цялото съдържание на сайта е забранено.
"Събития с конкурсен характер (всички)"
 
Магия, Цветове и Усещания