Област Бургас

Байрям в с.Манолич
ежегодно събитие

с.Манолич,община Сунгурларе,област Бургас

Вашата оценка
Юли 2023

 
Честват се мюслюманските празници Рамазан байрам и Курбан байрам.
В селото почитат Адрелес (Гергьовден), Димитровден и Колода (Коледа), но предвид това че населението е с мюсюлманско самосъзнание вече е понамаляло тези празници не се честват вече.

Всяка година в село Манолич се прави "молебен" за дъжд. Колят се 2-3 телета,10-12 овце,които са дарения все от хората на селото и частни фирми-жители на Манолич.На курбан се канят жителите на съседните села:Велислав,Пчелин,Везенково.За всички други гости, вратите биват широко отворени.Няма точно определена дата.

Селото попада в така наречената черноморска зона в северната част на язовир Камчия, в централната част на Източна Стара планина.Данни за селото има още от 18 век, като то е било населено тогава основно от турци и кардараши. В периода 1944-48 година преобладаващата част от населението на село Манолич се изселва в Турция и селото се обезлюдява.

Същевременно в периода 1950-1960 г. в селото се заселва ново население, идващо от Родопите. Населението е предимно от село Сливка и околните махали, като новодошлото население наброява повече от 1200 души. Водещи са родовете Хаджиали,Али, Караали и други.Други важни и знатни родове са Хаджиали,Ченели, Куриеви,Гази, Календжи, Афузки,Топал, Чауш, Кавръкоглу и др.

Интересно е, че рода Караилиеви призхожда от Беломорска Тракия (около Кавала), като се е заселил в Родопите след чумната епидемия в периода 1800-1815 г. Негов родоначалник е бил Илия ковача, който се установява в местността "гръцко" в село Сливка.В Манолич рода Каралиевия има два клона това са Али и Кьовия(кехайовия)род.

След 1960 г. село Манолич образува сериозна диаспора от Родопите, която постепенно с напредването на урбанизацията се разпръсква. Една част се заселва в Сунгурларе, друга в Айтос и Карнобат, а немалка част и в областния център Бургас. В село Манолич населението изповядва предимно исляма. През последните 15 години се забелязва намаляване на населението, което мигрира в Сунгурларе, Карнобат, Айтос и най-вече в град Бургас. От Манолич има емигранти в Турция, Испания, Швеция и Холандия.

В село Манолич има едно основно училище – "Св. Св. Кирил и Методий". Също така и там се намира една джамия. В селото има функционира и народно читалище.

Селото се намира съвсем близо до язовир Камчия. Подходящо е за туризъм около язовира, както и в местността Каменско, която е на няколко километра от село Манолич. Перспективите пред селото са свързани с изграждане на производствени мощности за рибовъдство, шивашката и текстилната промишленост, както и развитието на селския и трекинг туризъм.

За повече информация :
Сайт на с.Манолич




Вижте по-голяма карта

Фолклорни фестивали и събори
Фолклорни фестивали и събори
Фолклорни фестивали и събори




Всички текстове и изображения в този сайт са под закрила на ЗАПСП. Използването, копирането и публикуването на част или цялото съдържание на сайта е забранено.
"Събития с конкурсен характер (всички)"
 
Магия, Цветове и Усещания