Област Ловеч

Традиционен есенен панаир гр.Луковит
ежегодно събитие

гр.Луковит,Община Луковит,Област Ловеч

Вашата оценка
3 от 3 гласа
Септември 2023

 
Традиционен есенен панаир (септември - октомври).
Фолклорни фестивали и събори
Градът е разположен на двата бряга на река Златна Панега. Цялата община Луковит се намира в преходен район между Дунавската равнина и Предбалкан. През територията ѝ минават три реки: река Искър, река Вит и река Златна Панега.
Фолклорни фестивали и събори
В околностите на гр. Луковит има много красив каньон на р. Златна Панега, местността „Котлен“, уникални скални образувания „Куклите“ в Карлуковското карстово плато. Природни забележителности: циркусът „Котлен“, каменопад „Дайма“, лагуната с кръглото тресавище.

Скит — пазвите в каньона: Иглуто, Ларгото, Тепавицата, Лонгоза, Рилско място, Лозето.
Скален скит — параклиси пред входовете на естествените пещери, използвани за убежище на монаси отшелници („Глигора“ и „Св. Марина“).
Пещера с поток изворна вода: Панежка Темна дупка — забулена в догадки и неизследвана.
Скални фигури и циркуса в Котлен: Корабът Радецки, Носът, Делвата, Резето и др., както и скална шахта Въртопа.

Проучени са общо 240 пещери.
От тях 6 — феноменът „Проходна“, „Безименна 22“ (Контрабасът), „Задъненка“ и др., както и двата скални феномена — „Струпанец“ и „Провъртеника“ — са обявени за природни забележителности. Пещерите са обект на изследване на Българската федерация по спелеология и Световната спелеоложка общност, която избира района за еталон в международната научноизследователска програма за сравнение на карстовите райони в света „PIGEK“.

Някои от пещерите са уникални паметници на човешката култура от палеолита до XIV век.

От турски регистри от 15 век, които се съхраняват в Народната библиотека в София, става известно, че още около 1430 година съществува село Горни Луковит. В друг регистър от 1495 г. се споменава, че селото, наброяващо 47 къщи, е влизало във вилаета Неделичко заедно с Карлуково — 39 къщи, Долни Луковит — 44 къщи и др.

Според османските архиви, през 1516 г. в Луковит започва да се разпространява исляма. Според изследователя на помаците Васил Миков, Луковит не е бил напълно ислямизиран, тъй като има данни, че през 1860 г. в населеното място е имало 250 помашки и 260 християнски къщи.

След Освобождението всички помаци са се изселили. От този период датира и известната народна песен „Луковитски моми“.

През 1889/1890 г. Плевенски окръг се е делял на две околии: Плевенска, с 25 общини и 49 села, и Луковитска, с 16 общини и 23 села. През 1898 г. Луковит става град с всички околийски служби: околийско управление и съдилище, околийска болница, данъчно управление, първото училище „Инж. Г. Ив. Вълков“, построено през 1898 г., прогимназия и гимназия, народно читалище.Към 1893 година в селото са живели 133 помаци.

На 12 септември 1944г.в Луковит комунистическата партзианка Митка Гръбчева убива ген.Атанас Стефанов,който пътува от София за Плевен. В Луковит е построена една от първите ВЕЦ в България.

За повече информация :
Община Луковит

Ако имате възможност, ако Ви харесва нашето съдържание и подход, моля, подкрепете проекта. Нашата работа няма да бъде възможна без Вашата помощ:
Банка: Сибанк ЕАД
BIC: BUIBBGSF
IBAN: BG22BUIB98881038432000
Получател : Сдружение "Празниците на България"



Искрено Ваш,
Екип на www.SABORI.BG; Contacts Us: bgsabori@gmail.com




Вижте по-голяма карта

Фолклорни фестивали и събори
Фолклорни фестивали и събори
Фолклорни фестивали и събори




Всички текстове и изображения в този сайт са под закрила на ЗАПСП. Използването, копирането и публикуването на част или цялото съдържание на сайта е забранено.
"Събития с конкурсен характер (всички)"
 
Магия, Цветове и Усещания