Област Плевен

Събор и Храмов празник на ''Св. Параскева'' в с.Петърница
ежегодно събитие

с.Петърница, Община Долни Дъбник, Област Плевен

Вашата оценка
5 от 2 гласа
Октомври 2023

 
Съборът на село Петърница се провежда на Петковден (през последните събота и неделя от месец октомври).
Фолклорни фестивали и събори
По традиция всеки е добре дошъл, без да е канен предварително, да отиде на гости на свои роднини и приятели, където бива богато гощаван с традиционни за случая ястия:

Пълнени чушки, пържени кюфтета и др. произведения на местното кулинарно изкуство, както и с ракия и вино собствено производство. Отказ от страна на госта не се приема и може сериозно да обиди гостоприемството на домакина.

Селото е заселено масово от български-етнически елемент в периода 1347-1351 г. по време на голямата чумна епидемия/черната чума/ преминала през Европа.

Със старобългарски произход са голяма част от имената на местносттите разположени западно от селото/Банов слатин- болярски кладинец/.

ПЕТЪРНИЦА е средновековно селище,което се споменава за първи път в турските документи от 1430 година.През оная далечна епоха се среща също и с имената Петърниче, Петринича, Петриниче и Бетинидже. В руския списък на българските опълченци в град Галац срещу имената на петърничанина Ангел Димитров Чолашки стои името Плетеница-явно поради недоразумение.

Според предание началото на Петърница са поставили жителите на село Машалица, известно с името Мащовиче. То се намирало на десния бряг на река Вит,в местността между Белилката и Радьовата воденица. На изток е стигало до местността Банов слатин. По време на чумната епидемия част от машалци избягват на мястото, където днес е Петърница.

Привличат ги тук многобройните бистри и студени извори, както и буйните гори. Двете села се отнасят към вилает Мраморница, каза Нийболу. Те спадат към войнушките селища в Турската империя. Мъжете се задължават да служат като войнуци и ямаци в турската армия. Срещу това получават ниви и лозя и известни данъчни облекчения.

В селото се намира църквата "Света Параскева",
обявена за паметник на културата с местно значение на 27.04.1979 г. Построена е от 1879 г. до 1882 г. Стенописите са от 1911-1913 г.

Вероятно в началото на 19 век при нова чумна епидемия останалите жители на Машовиче напускат завинаги родното си място.Избягват от страшната болест в Петърница.За такава епидемия се говори през 1835 година. От Машовиче идват смейства на три рода: Ненкините, Ицовите и Чолашките.

На територията на Кметство Петърница е разположена защитена местност "Пещерите". Местността представлява карстов каньон с много естествени извори и пещери. Същата е включена в защитена зона "Студенец" попадаща в Натура 2000.

За контакти : Кметство : Телефон - (5870)06524 21 64

Ако имате възможност, ако Ви харесва нашето съдържание и подход, моля, подкрепете проекта. Нашата работа няма да бъде възможна без Вашата помощ:
Банка: Сибанк ЕАД
BIC: BUIBBGSF
IBAN: BG22BUIB98881038432000
Получател : Сдружение "Празниците на България"



Искрено Ваш,
Екип на www.SABORI.BG; Contacts Us: bgsabori@gmail.com




Вижте по-голяма карта

Фолклорни фестивали и събори
Фолклорни фестивали и събори
Фолклорни фестивали и събори




Всички текстове и изображения в този сайт са под закрила на ЗАПСП. Използването, копирането и публикуването на част или цялото съдържание на сайта е забранено.
"Събития с конкурсен характер (всички)"
 
Магия, Цветове и Усещания