Област Плевен

Ритуал ''Кьорава кобила'' в с.Буковлък
ежегодно събитие

с.Буковлък,Община Плевен,Област Плевен

Вашата оценка
3.7 от 3 гласа
20.01.2023 г. -
20.01.2023 г.


 
20 януари е ден в който група доброволци, се преобличат като Кобила и други животни и обикалят къщите на местните хора с пожелание за здраве и късмет. 20 януари е известен още като "Кьоравата кобила".
Фолклорни фестивали и събори
Уникален за България обичай се изпълнява днес само в Плевенския край и се нарича "Кьорава кобила". Обичаят се е извършвал, за да се прогони злото от домовете на хората и да бъдат благословени за здраве, щастие и берекет през новата година.

За да не бъдат разпознати, участниците в церемонията са облечени в специални обредни костюми, според отредената им роля.

В ритуала участват само мъже. Най-отпред застава така нареченият калесник.

Единствено калесникът не е бил маскиран и ролята му е била да води церемонията през селото и да пита съселяните си дали искат "кьоравата кобила" да влезе в къщата им.

След него вървят преоблечените като баба, дядо и просяк участници.

Просякът трябвало да е облечен с възможно най-скъсаните и парцаливи дрехи, за да събужда доброто в сърцата на хората.

Бабата носи бебе, направено от подръчни материали, и в него се събирали дарените от хората пари. Тези три фигури символизират старостта, немощта и немотията.
Фолклорни фестивали и събори
След тях следва "кьоравата кобила", представляваща украсена глава от конски скелет и конска опашка.
Те са поставени на специално изработено дървено скеле, загърнато с чулове, която се е носела от няколко яки момци. "Кьоравата кобила" се води от специален водач.

До нея върви мустакат стражар със сабя, чиято роля е да подканя "кьоравата кобила" да върви, щом се "измори" и спре. Следват участниците, които били маскирани като свещеник, младоженец и булка, символизиращи здравето, доброто и плодородието.
Фолклорни фестивали и събори
Предрешеният като поп ръси с китка посетените стопани на дома с вода от медено менче и благославя съселяните за добър живот и плодородие, а те даряват с каквото имат булката и младоженеца.

В ритуалната процесия най-отзад задължително върви и селският музикален оркестър, защото без музика ритуалът не е толкова вълнуващ.
Фолклорни фестивали и събори

Читалище "Пробуда - 1927"
ул. "Патриарх Евтимий" № 4; slavkabukovlyk@abv.bg
Адрес кметство: обл. Плевен, с. Буковлък, ул. Цар Самуил 2
Телефон: 065098723; 0888 962 434



Ако имате възможност, ако Ви харесва нашето съдържание и подход, моля, подкрепете проекта. Нашата работа няма да бъде възможна без Вашата помощ:

Искрено Ваш,
Екип на www.SABORI.BG; Contacts Us: bgsabori@gmail.com


Фолклорни фестивали и събори

Фолклорни фестивали и събори

Фолклорни фестивали и събори





Вижте по-голяма карта




Всички текстове и изображения в този сайт са под закрила на ЗАПСП. Използването, копирането и публикуването на част или цялото съдържание на сайта е забранено.
"Събития с конкурсен характер (всички)"
 
Магия, Цветове и Усещания