Област Пловдив

Събор на с.Трилистник
ежегодно събитие

с.Трилистник,Община Марица,Област Пловдив

Вашата оценка
5 от 1 глас
Август 2023

 
В село Трилистник всяка година се организира традиционен събор, последната събота на м. Август.
Фолклорни фестивали и събори
Селището е създадено около 1890 г. под името Трифил. До Освобождението е било населено само с турци, обитаващи около 30 сламени къщурки, оградени с плетища, разположени на десния бряг на река Стряма.
Фолклорни фестивали и събори
С простираща се наоколо 9000 дка. земя, по голямата част от която гори, останалото – тучни ливади с детелина, които дават името на селото /на турски трифил – детелина/.

Първоначално населението наброявало 120-150 души, чиито основен поминък бил земеделие и животновъдство. Център на селото било мястото, на което се издигала джамията, превърната в кметство през 1980 г. след заселване на български семейства.

През 1934 г. селото е преименувано на Трилистник, като новото му българско име подобно на старото турско отново свързано с детелините и трите им листа. Църквата „Света Параскева” – построена от заселниците през 1902 г. - е съборена от земетресенията през 1928 г. На мястото на голямата, красива църква със средства на жителите през 1929 г.е построена паянтова постройка, която служи за храм и до днес.

Първото българско училището в село Трилистник е построено в двора на турската джамия с учител Д. Караманов от Дълго поле. През 1902 г. е преместено с разрешение на общинарите в къщата на изселилия се в град Пловдив Никола Бенев.

През 1928 г. е построено съществуващото и до днес училище – „Отец Паисий”. Местното читалище „Светлина” – първоначално помещаващо се в училището, е основано на 19.01.1928 г. от група младежи, ръководени от учителя Цвятко Кафтанджиев.

Настоящата сграда е построена през 1961 г., а читалището е преименувано на „Йордан Колев” на името на младеж от селото, загинал в местността „Стефанов камък” край Върбен.

Техническият прогрес в Пловдив дава тласък на развитието му. През 1934 г. започва електрификация на селото, бавно през годините продължава благоустрояването му.

Населението се включва в съпротивителното движение през Втората световна война, давайки две свидни жертви –Йордан Колев и Иван Ненов.

В годините между 1951 – 1956 се създават ТКЗС -та, започва самооблагане на населението и със събраните средства е продължено благоустрояването. Построена е нова лечебница, започнат е ремонт на улиците и застрояването на нови частни жилища, променен е обликът на селото.

През този период са асфалтирани улиците, оформен е центъра, издигнат е паметник на загиналите двама партизани. През последните няколко години благодарение на общите усилия на Община Марица и кмета на село Трилистник са построени: път, свързващ селото и околните села с автомагистрала „Тракия”, мост над река Стряма, нова, модерна спирка в селото.

В село Трилистник са издигнати 2 паметника, посветени на загиналите във войните партизани Йордан Колев и Иван Ненов.

За контакти :
Кметство: Телефон: (03121) 2694. GSM: 0889320501

Ако имате възможност, ако Ви харесва нашето съдържание и подход, моля, подкрепете проекта. Нашата работа няма да бъде възможна без Вашата помощ:
Банка: Сибанк ЕАД
BIC: BUIBBGSF
IBAN: BG22BUIB98881038432000
Получател : Сдружение "Празниците на България"



Искрено Ваш,
Екип на www.SABORI.BG; Contacts Us: bgsabori@gmail.com




Вижте по-голяма карта

Фолклорни фестивали и събори
Фолклорни фестивали и събори
Фолклорни фестивали и събори




Всички текстове и изображения в този сайт са под закрила на ЗАПСП. Използването, копирането и публикуването на част или цялото съдържание на сайта е забранено.
"Събития с конкурсен характер (всички)"
 
Магия, Цветове и Усещания