Област Русе

Събор на ''Св.Параскева'' в с.Просена
ежегодно събитие

с.Просена,Община Русе,Област Русе

Вашата оценка
5 от 3 гласа
Октомври 2023

 
През последните събота и неделя на м.Октомври се чества и празника на селото (сбор).
До преди Освобождението на България от Турско робство селото се е обитавало от мюсюлманско население от татарски произход. В него е бил разположен бивакът на турския военачалник Поросан, който е престоял дълго в селото. След неговото заминаване селцето се нарича Поросан, а по-късно получава името Просена.

През следващите години селото е покосено от чума и холера, при което измира по-голямата част от населението и селото почти се заличава. След това селото се премества на сегашното си място. След Освобождаването на България от турско робство в малкото тусрко селище започват да се заселват българи от съседните села.

В селото живеят три етноса: българи, турци и роми, Кметство с. Просена и Читалище "Пробуда"-с.Просена

До 1915 година преобладава турскоезичното население, но след терора на румънските власти от Добруджа идват нови заселници, които са от селата: Старо село и Нова Черна (Силистра) , а постепенно идват и заселници от други села, както и много роми.

През 1892 г. в с.Просена е създадено първото училище, което се помещава в частна турска къща и се състои от една класна стая, а децата се обучават от един учител и в едно помещение се учат четири отделения.

Населението е участвало в две войни, в Балканската война загиват: Андрей Йорданов Вълков Велико Андреев Вълков Илия Минев. В Отечествената война вземат участие 40-50 човека бойци, а свидни жертви стават: Никола Добрев Минев Йордан Пасев Керезов В новия подем на селското стопанство хората от село Просена не остават назад.

Като показателен за това е факта че през септември 1948 г. се основава първото ТКЗС. Това става благодарение на Иван Атанасов Енев, По инициатива на по-будни младежи от селото през 1928 година се основава читалище “Напредък” от: Иван Александров, Петър Копчев, Димитър Пенев. Закупени са първите книги със средства набрани от членски внос. По това време читалището е имало 150 члена, с чиято помощ се закупуват библиотечен шкаф и две маси, пейки за сядане са направени на доброволни начала. Читалището постепенно се утвърждава и започва активна театрална самодейност – изнасят се първите пиеси и ежегодно се коледува.

След 9.IX.1944 годинае сменено името на читалището на “Пробуда” , а днес името му е "Максим Горки". През годините читалището се е помещавало в различни сгради, а от дейността са се заделяли средства за за построяването на нов читалищен дом. С помощта на местното население и кооперативното стопанство през 1969 г е започната сградата, а през 1971 година завършена и обзаведена. Киносалонът е с 200 места, има обособени клубове, гримьорни, книгохранилище, а библиотеката е обзаведена според съвременните изисквания. Сформирани са битов хор, драматичен състав, клуб “Млад приятел на книгата”, библиотечния фонд наброява 5670 тома. Всяка година се закупуват нови книги, получават се и дарения. Към читалището има и самодейна вокална група. Характерни за Просена и в минали, и наши дни са каменните кариери намиращи се в края на селото.

За контакти :
Кметство :
Телефон: 08151 2280 , 08151 2210
E-mail: prosena@ruse-bg.eu




Вижте по-голяма карта

Фолклорни фестивали и събори
Фолклорни фестивали и събори
Фолклорни фестивали и събори




Всички текстове и изображения в този сайт са под закрила на ЗАПСП. Използването, копирането и публикуването на част или цялото съдържание на сайта е забранено.
"Събития с конкурсен характер (всички)"
 
Магия, Цветове и Усещания