Област Сливен

Събор на ''Великден'' в с.Оризари
ежегодно събитие

с.Оризари,община Твърдица,област Сливен

Вашата оценка
2 от 1 глас
16.04.2023 г. -
16.04.2023 г.


 
Празникът на село Оризари е на Великден.
Фолклорни фестивали и събори
Село Оризари
се намира на първокласният подбалкански път София - Бургас, разположено в подножието на Стара планина и Средна гора, в близост до язовир Жребчево, на 18 км северно от Нова Загора и 6 км югоизточно от Твърдица.
Фолклорни фестивали и събори
През 1840 г. жителите се местят на сегашното му място, бягайки от развъдилите се там отровни змии. Старото име на Оризари е „Чалтъкчий“ от турската дума „чалтък“, означаваща „клетка“, място за отглеждане на ориз.

Съществуват две версии за произхода на името на селото. Едната се обяснява с придошлите от Анадола турци — оризопроизводители, а другата визира местността „Кабата“- западно от селото, където е имало оризище. По това време в селото е живял Ариф ага- представител на турската власт. Отнасял се добре с населението и много пъти го е защитавал от турските башибозуци. Затова хората го уважавали и почитали.

Долната, наречена още Суха, махала се заселила около и след Освобождението 1877-78 год.- като дошли находчиви хора от околните села- Твърдица, Козарево, Конаре, балканските махали. Много от тях са се настанили в опразнените турски къщи. След Освобождението селото било преименувано в Оризари. През 1880 год. се изгражда сламена колиба за училище. Първи даскал е бил Стефан Стоев от Козарево. През 1883 год. се прави специална сграда за училище.

В центъра на селото се намира читалище „Пробуда“, което е било и продължава да бъде люлка на духовност и просвещение библиотеката има 3 000 тома.

Гордост на Оризари са самодейците на читалище „Пробуда“- 100 на брой участници съответно в детски танцов състав; смесен младежки танцов състав; старческа танцова група за автентичен фолклор; коледарска група; женски тригласен народен хор; театрален състав.

В църковния двор е изградена паметна плоча на загиналите 32-ма оризарци във войните за национално освобождение, а и в местността „Демуздере“ е издигнат голям паметник на загиналите през 1940 година политемигранти Атанас Дамянов и Иван Кирев.

Ако имате възможност, ако Ви харесва нашето съдържание и подход, моля, подкрепете проекта. Нашата работа няма да бъде възможна без Вашата помощ:
Банка: Сибанк ЕАД
BIC: BUIBBGSF
IBAN: BG22BUIB98881038432000
Получател : Сдружение "Празниците на България"



Искрено Ваш,
Екип на www.SABORI.BG; Contacts Us: bgsabori@gmail.com




Вижте по-голяма карта

Фолклорни фестивали и събори
Фолклорни фестивали и събори
Фолклорни фестивали и събори




Всички текстове и изображения в този сайт са под закрила на ЗАПСП. Използването, копирането и публикуването на част или цялото съдържание на сайта е забранено.
"Събития с конкурсен характер (всички)"
 
Магия, Цветове и Усещания