Област Видин

Ден на гр.Брегово
ежегодно събитие

гр.Брегово, община Брегово, Област Видин

Вашата оценка
Август 2023

 
Ежегоден събор, провеждащ се в празничните дни около 20 август — „Св. Мария“. На десния бряг на река Тимок, в най-северозападната част на България, сред китната Дунавска равнина, на устието на р.Тимок към Дунав се е приютил гр.Брегово и населените места на общината.
Фолклорни фестивали и събори
Всяка година през месец май в община Брегово се провеждат Тимошки културни празници „Тимошка пролет“ с участието на самодейни състави от общината и от съседна Сърбия — празници, наситени с културни, просветни и общозначими мероприятия.
Фолклорни фестивали и събори
За пръв път срещаме наименованието му в писмен извор от 1560 г. където се споменава, че селището е с годишен данък от 5 370 акчета. Във военно-географския опис на австрийския офицер Франц Ксевер Покорни от 1784 г., Брегово е посочено със 180 християнски и 4 турски къщи. Това показва, че то е било не само голямо село в областта на Долен Тимок в границите на Видинския санджак, но и своего рода стопански и културен център.

Въстанието на хайдут Велко в Тимошко хвърля малка искрица надежда за поробеното население, а по късно през 1850 г. бреговчани са сред организаторите на въстанието в Северозападна България. През 1855 г. върху порутената стара църква населението вдига величествен за времето си храм — знак за жилавия непокорен дух. Християнски храмове имаме във всичките десет селища на общината, които и до днес съхраняват вярата в доброто, в чистото, във възвишеното.

Пази се спомена за срещите на Апостола на свободата с даскала Йон Чолака от Брегово!

Предания, легенди, история! Мълчаливи, но със свой живот са историческите местности "Дортикум" край с.Връв, разкопките от римско време край с.Балей, татарския кладенец край с.Куделин. Признателните бреговчани са издигнали паметници, пред които се прекланяме и днес - на Незнайния войн, на Септемврийците, на Съветската армия, на Загиналите сержанти по границата.;

Читалище "Развитие" гр.Брегово:
Във всяко селище има читалищна сграда. Във всяко читалище и до днес е съхранена любовта към изкуството, към способността да се раздава красота чрез самодейните изяви, както на ансамбъл за народни песни и танци "Тимок", така и на певческите групи по села, на фолклорните танцови състави, на самодейните театрални колективи - талант, раздаван с любов и предаван от стари на млади, от млади на ученици. Прочут е духовият ученически оркестър "Иван Бардаров" към СОУ "Св.св.Кирил и Методий". В гр. Брегово има самодеен фолклорен ансамбъл, ученически духов оркестър и мажоретен състав.

Поречието на река Тимок десетилетия е било забранено за пребиваване заради съществуващата гранична зона. Поради това се е превърнало в оазис на дивата природа.

За контакти:
Кметство: Адрес: гр. Брегово, п.к. 3790, пл. ''Централен''
Телефон: +359 9312 2373 ; Факс: 09312 24 33
Е- mail: ob_bregovo@b-trust.org


За повече информация :
Община Брегово

Ако имате възможност, ако Ви харесва нашето съдържание и подход, моля, подкрепете проекта. Нашата работа няма да бъде възможна без Вашата помощ:
Банка: Сибанк ЕАД
BIC: BUIBBGSF
IBAN: BG22BUIB98881038432000
Получател : Сдружение "Празниците на България"



Искрено Ваш,
Екип на www.SABORI.BG; Contacts Us: bgsabori@gmail.com




Вижте по-голяма карта

Фолклорни фестивали и събори
Фолклорни фестивали и събори
Фолклорни фестивали и събори




Всички текстове и изображения в този сайт са под закрила на ЗАПСП. Използването, копирането и публикуването на част или цялото съдържание на сайта е забранено.
"Събития с конкурсен характер (всички)"
 
Магия, Цветове и Усещания