Област Враца

Събор на 21 Ноември в с.Хърлец
ежегодно събитие

с.Хърлец,Община Козлодуй,Област Враца

Вашата оценка
21.11.2023 г. -
21.11.2023 г.


 
Годишнина от освободителната битка на руската и румънска армия за освобождаване на територията на община Козлодуй от турско робство.
Фолклорни фестивали и събори
Село Хърлец се намира в северозападна България, между Стара планина и река Дунав.
Фолклорни фестивали и събори
Покрай селото минава още река Огоста. Землището и селото лежат върху плато, което е дело на голям метеорит, прелетял от вселената преди хилядолетия.
Фолклорни фестивали и събори
Селото има вековна история.
Културна забележителност в селото, е национален археологически резерват “Августа”, намиращ се в местността “Калето” на 5 км. северно от село Хърлец. Резервата е обявен за паметник на културата в Държавен вестник, бр. 90 от 1965 г.

Крепостта има форма на неправилен петоъгълник, издължен от север към юг. Портите на крепостта са три – по една от запад, север и изток, а кулите са тринадесет – две ъглови и единадесет междини.

През периода 1973-1984 г. на територията на крепостта са провеждани планирани археологически проучвания, които дават значими научни резултати.

Най-ранните останки, регистрирани в обекта са от края на бронзовата епоха. Открити са няколко погребения, извършвани чрез трупоизгаряне в урна. Първото поселение е от времето на траките то е просъществувало до установяването на римското владичество в днешна северна България.

Данни за трайно римско военно присъствие има от средата на I век, когато е изграден укрепен лагер.

Първоначално лагерът е бил ограден от дървено – землено укрепление, което по-късно прераства в каменна крепостна стена. През II–VI век се развива римски и ранно византийски градски център “Августа” с характерна за периода укрепителна система.

Тя изцяло е проучена и е установено, че крепостната стена е вкопана до 2,30 м. и дебелината и достига до 2,50 м. Стените и са изградени от грубо обработени камъни, споени с бял хоросан. Градът е последователно разрушаван и възстановяван при Първото и Второто готски нашествия през III–IV век. Последното разрушение на града е през VI век от аварите, след това той не е възстановен. Проучванията установиха, че върху развалините на “Августа” впоследствие е изградено славяно- българско селище.

Населението е изцяло съставено от християни. Църквата “Успение Богородично” е пазител на българския дух за хърлечани. От плочата, монтирана на западната стена на църквата е видно, че самият храм паметник е построен 1884 г.

През 1995 година, в навечерието на 111 годишнина на храм паметника е направена вътрешна реконструкция – възстановяване на иконописа по стените в корабната част и ремонтиран изцяло олтара.

Ремонта е извършен от десет студенти от художествена академия в София под ръководството на декана - доц. Григоров и с помощта на асистент Белишки. Целият ремонт е направен безплатно от студентите като дар за селото. И до сега църквата си остава един духовен център, тачен от жителите на село Хърлец.
Фолклорни фестивали и събори
За контакти :
Кметство : адрес: с. Хърлец 3329, ул. “Георги Димитров” № 41
тел/факс: 09163/2225
email: kmetstvo_harletz_3329@abv.bg



Ако имате възможност, ако Ви харесва нашето съдържание и подход, моля, подкрепете проекта. Нашата работа няма да бъде възможна без Вашата помощ:

Искрено Ваш,
Екип на www.SABORI.BG; Contacts Us: bgsabori@gmail.com

Фолклорни фестивали и събори

Фолклорни фестивали и събори

Фолклорни фестивали и събори





Вижте по-голяма карта



Всички текстове и изображения в този сайт са под закрила на ЗАПСП. Използването, копирането и публикуването на част или цялото съдържание на сайта е забранено.
"Събития с конкурсен характер (всички)"
 
Магия, Цветове и Усещания