Област Враца

Събор на Борисовден в с.Игнатица
ежегодно събитие

с.Игнатица,Община Мездра,Област Враца

Вашата оценка
3 от 1 глас
02.05.2023 г. -
02.05.2023 г.


 
Площада в с. Игнатица (Ден на с. Игнатница).
Фолклорни фестивали и събори
Село Игнатица
се намира в планински район, южно от река Искър. Единственият официален път до него е от Зверино.
Фолклорни фестивали и събори
Неотбелязаното на картите продължение на този път пресича вододелният хребет между реките Искър и Бебреш и излиза в близост до село Рашково. Този път, макар и асфалтов, не е винаги проходим, отделни участъци се нуждаят от възстановяване след поройни валежи.

Оброк в местността Ливадище , в края на юни. Съпроводен е от музика, веселба и гощавка. Местните зачитат оброчището в местността Преслоп. Почита се началото на пролетта.

В първата събота от август има събор на планината Ржана. На този събор се изкачва много високо в планината, за няколко дни на палатки, и се палят огньове.

Оброци, още през турско робство, жителите на Игнатица са тачели светците. Правели са много курбани в чест на един или друг светец. Всички оброци се правят за живот и здраве и предпазване от гръм, град, змии, лоши нападения както и за дъжд. Този, който дава оброка трябва да го дава всяка година.

За оброка е нужно животно - овен или овца, то се води на мястото, където е оброкът и се кади живо, след което се коли. Всичко необходимо за готвене се дава на населението, като принос.
След като се сготви курбана идва свещеник и кади сготвеното. Тогава започва раздаването от курбана на всеки, който присъства. Присъствието на всеки е желателно.

През календарната година в Игнатица има следните оброци:
1. Копанина - на Ивановден
2. Черепишкия манастир - Сретение Господне
3. Синята могила - Петровден
4. Габровница - Петровден

Обредни хлябове - мястото, значението и функцията на хляба във фолклорната традиция е голямо. Хлябът е свещен. Грехота е да се изхвърли, настъпи или рони, пред хляба лоши думи не се изричат, не се обръща с горната корица корица надолу, децата не играят с хляба, бременна или родилка до 40 дни не меси хляб - грехота е.

В с. Игнатица има поверие, че хлябът трябва да се меси с дясната ръка, а с лявата само се придърпва тестото. Следи се, когато месачката сее брашното или меси да не и се тръскат полите. Дясната ръка е добрата и затова тя трябва да извършва месенето. Обикновено момите се учат да месят хляб от майките си.

За тази цел се избира един хубав ден - понеделник, сряда, четвъртък, също и Благовец, за да е благ хлябът и на Андреевден - за да се раздава. В неделя не се пипа квас, в събота се меси само за умрели.

Хлябът се меси по различни причини - за добро, и за лошо и за ежедневна прехрана. В различни случаи от обредните хлябове се запазват за лек през годината. Хлябовете се приготвят и при трудови обреди - при първа сеитба, при завършване на жътвата, при строеж на къща, кладенец и др.

Църква “Св. Игнатий Богоносец”
, вдигната с дарения на местни жители и фирми. Строителните дейности се извършват предимно с доброволния труд на жителите на селото и наетите по програмата за временна заетост в Игнатица.Осветена и открита на 20.12.2007 година.

Кметство и читалище: 09122/ 22 01; 0885983274

За повече информация :
Сайт на с.Игнатица

Ако имате възможност, ако Ви харесва нашето съдържание и подход, моля, подкрепете проекта. Нашата работа няма да бъде възможна без Вашата помощ:
Банка: Сибанк ЕАД
BIC: BUIBBGSF
IBAN: BG22BUIB98881038432000
Получател : Сдружение "Празниците на България"



Искрено Ваш,
Екип на www.SABORI.BG; Contacts Us: bgsabori@gmail.com




Вижте по-голяма карта

Фолклорни фестивали и събори
Фолклорни фестивали и събори
Фолклорни фестивали и събори




Всички текстове и изображения в този сайт са под закрила на ЗАПСП. Използването, копирането и публикуването на част или цялото съдържание на сайта е забранено.
"Събития с конкурсен характер (всички)"
 
Магия, Цветове и Усещания