Област Враца

Събор на с.Горни Вадин
ежегодно събитие

с.Горни Вадин,Община Оряхово,Област Враца

Вашата оценка
5 от 1 глас
10.09.2023 г. -
10.09.2023 г.


 
Всяка година се празнува събора на 10 септември, който продължава няколко дни.
Фолклорни фестивали и събори
Иванов и Йордановден са известни с това, че млади хора обличат кукерски костюми и обикалят селото за здраве.

Празнуват се Трифон зарезан и Гергьовден.

Горни Вадин
се намиира на 25 км източно от гр. Оряхово и е разположено на стръмно място по десния бряг на р. Дунав. Землището на селото има площ от 26 960 дка. Граничи на изток със село Долни Вадин, на юг - със землищата на Ставерци и Кнежа, и на запад - с Остров.

Село Горни Вадин е било квартал на село Долни Вадин до Освобождението. През 1880 г. този квартал е броен заедно с Долни Вадин под името Вадин с общо 1192 жители. Понеже селото Вадин нарастнало числено след завърналите се от Влашко избягали български родове и мястото не позволявало селото да се разширява, защото е урвесто и стръмно, то тези, които идвали, се заселили в Горната махала. Така се образували двете села Горни и Долни Вадин като самостоятелни административни единици.

Траките са живеели в това селище през бронзовата и желязната епохи. Тук при оран бяха намерени две бронзови закопчалки за дрехи (фибули). Те датират от VII в.пр.Хр. (Б. Николов. сп. Археология, 1972, кн. 3, с. 56, обр. 3). Вероятно е тракийски земевладелци да са притежавали тук свое имение, в което и да са живеели. Само така бихме си обяснили двете тракийски могили в района.

През I в.пр.Хр. в това селище е станало някакво събитие или бедствие, което е принудило жителите му да го напуснат. За това ни подсказва сребърното съкровище от 150 броя римски републикански денари, които бяха изровени случайно през 1967 г. (Т. Герасимов. Известия на археологическия институт, 1968, с. 232).

През време на турското робство на няколко пъти част от жителите на селото Вадин минавали във Влашко и там оставали за по-дълго време или докато премине лошата опасност. Ст. Романски ни представя списък на 56 семейства от село Вадин, които само през 1830 г. били настанени в румънските села Янка, Потелу, Хотару и Грождибоду.

В неговия списък те са с личните и фамилните имена на главите на семействата и може да се сравни кои от тях са се завърнали след емиграцията. След завръщането на бегълците от Румъния селото Вадин се пренаселило. Мястото било ограничено и то неможело да побере всички родове. Поради всичко това била основана нова махала, нарачена Нов Вадин, за разлика от Стария Вадин.

След освобождението от турско робство този нов квартал бил наречен Горни Вадин, а Стария Вадин - Долни Вадин, и придобива статут на самостоятелна административна единица.

За контакти :Кметство: 09174/22-61

Ако имате възможност, ако Ви харесва нашето съдържание и подход, моля, подкрепете проекта. Нашата работа няма да бъде възможна без Вашата помощ:
Банка: Сибанк ЕАД
BIC: BUIBBGSF
IBAN: BG22BUIB98881038432000
Получател : Сдружение "Празниците на България"



Искрено Ваш,
Екип на www.SABORI.BG; Contacts Us: bgsabori@gmail.com




Вижте по-голяма карта

Фолклорни фестивали и събори
Фолклорни фестивали и събори
Фолклорни фестивали и събори




Всички текстове и изображения в този сайт са под закрила на ЗАПСП. Използването, копирането и публикуването на част или цялото съдържание на сайта е забранено.
"Събития с конкурсен характер (всички)"
 
Магия, Цветове и Усещания