Област Враца

Събор на ''Св.40 мъченици'' в с.Камено поле
ежегодно събитие

с.Камено поле,Община Роман,Област Враца

Вашата оценка
5 от 4 гласа
22.03.2023 г. -
22.03.2023 г.


 
Съборът на селото е на 22 март.
Всеки празник се чества с пищна трапеза край огъня и дълго вито хоро на площада, а специално се празнуват 3 март, денят на Българското Освобождение и 6 септември, Съединението на България. По Коледа обикалят селото коледарите, а на Еньовден се изпълняват по залез слънце обреди за здраве и плодородие. Камено поле се слави с пъстрите си носии, многобройните си танци и специфичните си песни.

Всяка година жителите излизат на нивата от най-ранна пролет и садят своите култури, за да бъде зимата им спокойна.Малката библиотека в училището е средище за размяна на литература и писмени произведения. Жителите много я ценят.

Село Камено поле се намира в Предбалкана на Северозападна България. То е разположено точно по средата между Червен бряг и Мездра. Добивът на мед и желязна руда е характерен за скалисти места като това селище. През него минава река Ръчене, образувала много лечебни карстови извори. В Камено поле има уникални пещери, а към северния му край са затрупани много тракийски могили, и до днес обект на иманярски нашествия. В близост до селото има скални образувания, обявени за природни забележителности. Днес е построен голям язовир в територията на село Камено поле.

Според някои учени село Камено поле е селище от около 40 000 години и то е едно от най-древните заселени места на Света. От древни времена е пазарен център.Става околия официално на 26 юни 1880 г. с Указ №317. В селото най-известни родове са тези на Катираните и Ходжовците, които направили много за него, построявайки училище, здравен дом, библиотека и много чешми. Друг известен род са и Тарилите.

В края на селището се намира една пуста църква, за която селяните говорят, че някога Иван Асен II е построил, / за което всъщност има доказателства/ и се разнасят легенди, че под основите ѝ е заровено прокълнато злато. Фолклорното съдържание на този Северняшки край е богато. То е смесица от разнообразните традиции на древните жители и новите култури на хората от 18 и 19 век. Най-известните народни танци са изпълнявани на селския площад чак до средата на 20 век. Селото се слави със своите хора - Ганкино и Каменополско, които се съхраняват в скрижалите на Музея на народното творчество.

През селището минава красивата река Ръчене, която по пътя си образува много проломи и живописни образувания. Богатата природа на Камено поле има своите 3500 вида билки и стотиците квадратни метри борови гори. Във всеки дом се пазят вековните традиции и се поддържа пламъка на патриотизма от времето на турското робство.

По старата документация е остановено, че училището е построено през заветната 1835 г., а новата църква отваря врати още на следващата 1836 г. Още се разказват народните разкази и предания още отпреди 200-300 години. И до днес жителите пазят убежденията си за господарката на реката, която взима на всеки 100 години жертва от скалистия си нос.

За контакти :
Телефон: 09126/262




Вижте по-голяма карта

Фолклорни фестивали и събори
Фолклорни фестивали и събори
Фолклорни фестивали и събори




Всички текстове и изображения в този сайт са под закрила на ЗАПСП. Използването, копирането и публикуването на част или цялото съдържание на сайта е забранено.
"Събития с конкурсен характер (всички)"
 
Магия, Цветове и Усещания