!!! Секцията се конструира !!!
4. гр.Мелник

Мелник е град в Югозападна България. Той се намира в Област Благоевград, Община Сандански. Това е най-малкият град в България.

В XIX и началото на XX век населението на Мелник е силно смесено. В града живеят българи, гърци, турци, власи и цигани. В Мелник са родени гръцкият политик и революционер Анастасиос Полизоидис, българският иконописец Лазар Аргиров, който е един от най-видните представители на Мелнишкото художествено средище през 19 век, българският революционер, грък по произход, Иван Анастасов Гърчето, видният български възрожденски просветител Емануил Васкидович и други.

Кордопуловата къща е построена през 1754 година от заможен гръцки търговец от фамилията Кордопулос. Тя е една от най-монументалните възрожденски къщи в страната. В нея е уредена експозиция на мелнишка изба, издълбана във вид на тунел в скалата, с експонирани в нея огромни бъчви за съхраняване на мелнишко вино. Показана е нейната вътрешна архитектура с украси от стенописи, резби и стъклописи.

Градският исторически музей в Мелник е филиал на историческия музей в Сандански и един от Стоте национални туристически обекта. В миналото е бил разположен в известната Пашова къща, построена през 1815 г. Сега се помещава в нова сграда.

Музеят има етнографска експозиция, свързана с бита, културата и основния поминък на българите от Пиринска Македония — винарството. Изложени са находки от региона, датирани към всички епохи от праисторията до новото време. В богата експозиция е представен градският тип култура и бит на гръцките фамилии в Мелник през Възраждането. Интересен е акцентът към артефакти, свързани с винопроизводството — мелнишки бъчви, аксесоари и снимки, свързани с обработката и съхраняването на мелнишкото вино.

Роженският манастир „Свето Рождество Богородично“ е най-големият манастир в Пиринска Македония и е един от няколкото средновековни български манастира, сравнително добре запазени и до днес. В миналото манастирът е бил стовропигиален. Днес е подчинен на Неврокопската епархия на Българската православна църква.

За контакти :
Тел. 0746/ 98776; 0887797527




Вижте по-голяма карта

Фолклорни фестивали и събори
Фолклорни фестивали и събори
Фолклорни фестивали и събори




Всички текстове и изображения в този сайт са под закрила на ЗАПСП. Използването, копирането и публикуването на част или цялото съдържание на сайта е забранено.
"Събития с конкурсен характер (всички)"
 
Магия, Цветове и Усещания