Фолклорни фестивали, събори и панаири

Родова среща в с.Сливка
ежегодно събитие

с.Сливка, община Баните, Област Смолян

Вашата оценка
Август 2023

 
Ежегодно през втората половина на месец август в местността "Караната" изселниците от селото се събират на родови срещи и се прави курбан за здраве и късмет на изселниците.
В селото се честват и други празници като "Гергоьовден", Димитровден "Адрелес" и "Коледа".

Интересен е и фолклора на селото, защото в него има интересни фигури и герои. Например легендата за войн с четиредесетте саби(кърк саби). Легендата казва, че по тези места живял войн, който единствен от общо 40 войника се спасил от турската потеря, ранен той бил гледан и лекуван от мечка, след което събрал 40 саби на събратята си и дълго пазел българското население от турския поробител по тези места.

Друга легенда е за вграждането на младата невеста. историята се разказва как трима братя строили мост, който обаче реката постоянно бутала, така в съня им се появило видение, което казвало че трябва да вградят жена в моста за де не го руши реката. така двамата по-големи братя предупредили жените си да закъснеят на градежа, а най-малкия не направил това, така жената отишла на моста и била вградена. легендата казва, че имало чучури на моста, от които течало мляко понеже жената оставила малко пеленаче. Според запознати, това е легендата за "дяволския мост", който се намира на няколко километра от селото.

В близост до местността караната доскоро имаше и друг мост, който обаче през 2004 г. пада и днес са останали само части от него.

Село Сливка се намира в планински район в края на Централните Родопи в община Баните Смолянска област

В околностите на село Сливка се намират редица забележителности като местността Света Петка, Генчова ливада, Чуката,Михалево, Караната и Дяволския мост. Селото се намира в подножието на връх Вешка висок 1310 метра. Над билото на селото се намират останките на християнски църкви, които вероятно са били разрушени през 17 век, но имената на местностите се е запазила, като Света Петка, Черквата, Свети Илия, Михалво и др.

През ХХ век под местността "Долно прилицко" е имало воденица, която днес е в руини. Последно мелницата е работила през далечната 1984 г. с мелничар Салих Балкански. В местността "средно пирлицко" е имало светилище използвано от траките, като днес обаче то е обрасло и има нужда от реставриране и почистване.

От село Сливка излизат и стават популярни родопските ястия "баница с картофи(клин)", баница със сини сливи", "белена тиква на тикла", "баница с ориз","чеверме по ириклицки", "агнешко вретено","родопска салата", "ориз със сливи", оризова салата, люта бърканица, булама, петмез, гювеч от кочани и други.

Ако имате възможност, ако Ви харесва нашето съдържание и подход, моля, подкрепете проекта. Нашата работа няма да бъде възможна без Вашата помощ:
Банка: Сибанк ЕАД
BIC: BUIBBGSF
IBAN: BG22BUIB98881038432000
Получател : Сдружение "Празниците на България"

Искрено Ваш: Екип на www.SABORI.BG




Фолклорни фестивали и събори
Фолклорни фестивали и събори
Фолклорни фестивали и събори




Всички текстове и изображения в този сайт са под закрила на ЗАПСП. Използването, копирането и публикуването на част или цялото съдържание на сайта е забранено.
"Събития с конкурсен характер (всички)"
 
Магия, Цветове и Усещания