Фолклорни фестивали, събори и панаири

Събор ''Успение Богородично'' в с.Лехчево
ежегодно събитие

с.Лехчево, община Бойчиновци, Област Монтана

Вашата оценка
3.3 от 4 гласа
Август 2023

 
Събор на селото в последната неделя на август. Селото се намира на левия бряг на река Огоста. Отдалечено е на 34 километра от градовете Монтана и Бяла Слатина и на 45 километра от градовете Враца, Лом и Оряхово и на 20 км. от Бойчиновци.
Фолклорни фестивали и събори
Село Лехчево има тракийски произход. Редица археологически паметници, открити в този край потвърждават правилността на това основание. Характерни за селото са тракийските могили - гробници, които макар и все още непроучени, напомнят за тракийските предшественици.
Фолклорни фестивали и събори
На югоизток от с. Лехчево в местността „Рибине”, където тече р. Рибине, в една красива и природно защитена долина се намира местността „Цар Константин”. Тя представлява от три страни отвесно отсечена скала висока около 60 м, повърхността на която е равна и заема площ от 8 до 10 декара.

В района Калето, на южната отвесна стена на скалата се намира „Царската дупка”.

Тя представлява издълбано в скалата елипсовидно помещение, широко около 4 м, дълбоко 3 м и високо 2,5 м. В дъното на това помещение се е намирало издялано каменно легло, на което според преданието, е почивал цар Константин.

Легенда, предавана от векове на векове и от уста на уста, гласи, че дълбоко под повърхността на Калето, в рамките на укрепената скала, която носи името на Цар Константин се намира обширно подземие, което служело за монетен двор за сечене на монети за нуждите на императорската хазна и за работилница, в която се изработвали сребърни и златни украшения и накити за царското семейство и придворните големци. Преданието говори, че в това подземие се намирала изящно изработен златна статуетка в цял ръст на царица Елена, седнала в златна колесница с конски впряг.

Извън укрепената местност Калето, около 100 м на юг се намира входа на „Мечата дупка”.

Това е една тясна пещера, която е дълга около 21 км. Има легенда , че краят и завършва със замаскирани в земята железни врати като таен изход до брега на р. Огоста. На повърхността на терена в началото на „Мечата дупка” са разкрити амфитеатрално изрязани в полукръг три, четири редици столове в меката каменна стена, наричани „Берберските столове”. От това място се разкрива великолепна гледка на красивата долина на р. Рибине.

На отсрещния бряг в местността Рибине, на около 600 м от скалата „Цар Константин”, се намира оброк върху могила известна под името „Еленина могила”.

При разкопки на могилата е намерен череп и останки от кости на закопан човек. Трупът е бил ограден с издялани камъни като наплати от колело на каруца. До черепа е намерен гердан от сребърни монети. Предполага се, че това е било погребална могила на жената на виден военачалник от тракийското владичество.

Читалище "Развитие" - с. Лехчево е основано на 06.12.1911 г. от Петър Желязков от гр. Враца. През 1912 г. е изработен печат и е приет устав на читалището. През 1933 година се закупува парцел за строителство на читалищен дом. През 1944 г. в салона на читалището се открива първото кино във Фердинандска околия. Читалището е открито през 1956 г. и получава званието "Образцово". Регистрирано е в Окръжен съд - Монтана като сдружение с нестопанска цел от 1997 г. Читалището разполага със салон с 350 места и Клуб на самодееца..

За контакти:
Кметство: 09516 / 22-11

Ако имате възможност, ако Ви харесва нашето съдържание и подход, моля, подкрепете проекта. Нашата работа няма да бъде възможна без Вашата помощ:
Банка: Сибанк ЕАД
BIC: BUIBBGSF
IBAN: BG22BUIB98881038432000
Получател : Сдружение "Празниците на България"



Искрено Ваш,
Екип на www.SABORI.BG; Contacts Us: bgsabori@gmail.com




Вижте по-голяма карта

Фолклорни фестивали и събори
Фолклорни фестивали и събори
Фолклорни фестивали и събори




Всички текстове и изображения в този сайт са под закрила на ЗАПСП. Използването, копирането и публикуването на част или цялото съдържание на сайта е забранено.
"Събития с конкурсен характер (всички)"
 
Магия, Цветове и Усещания