Фолклорни фестивали, събори и панаири

Видовден в гр.Брезник
ежегодно събитие

гр.Брезник, община Брезник, Област Перник

Вашата оценка
3 от 1 глас
Юни 2023

 
От незапомнени времена в гр. Брезник се е съхранил и битува уникалният събор „Видовден”, който се провежда винаги на Видовден /28 юни/. В наши дни се провежда през последната събота и неделя на м. Юни.
Фолклорни фестивали и събори
“Цар Петър 927-967…
След това се издигна друг цар на име Селевкия и неговото прозвище бе Симеклит. И този прочее излезе от планините наречени Витоша и отиде на полето наречено Романия. И този създаде пет града на българската земя Пловдив, Срем, Брезник, Средец и Ниш. Царува цар Селевкия 37 години и завърши своя живот под града Безник…”
Из “Сказание за Енох Исая”
Фолклорни фестивали и събори
Той е един от петте български града основан от Цар Петър заедно с Ниш, Пловдив, Средец и Срем. Интензивен живот тук е имало и през римската императорска епоха, както може да се заключи от многобройните оброчни плочки и пластични изображения, надгробни могили и монетни находища.

От епохата на Втората българска държава и османското владичество са запазени руини, църкви и манастири, повечето от които за съжаление са обезличени от времето. С интересни събития е наситена и епохата на Възраждането – от където се вижда какъв е бил животът на населението и борбите му срещу притесненията на османската власт.

От особено значение са църквата “Света Петка”, класното училище, мегалитния храм-кладенец “Пусто Гърло”, Църногорския и Билинския манастир, останки от средновековни църкви, къщи с архитектурна и художествена стойност /къщата-близнак в с. Кошарево; чардаклиите къщи в с. Ръжавец/. В 1869 г. в гр. Брезник, се основава първото класно училище, в което е учителствал Димитър Тонджаров от Самоков. По негова инициатива в града било открито и читалище. Значителни промени са настъпили в Брезнишкия край за периода от Освобождението до средата на 20 век. в социално-икономическо и демографско отношение.

В района на града по време на Сръбско-българската война се води Брезнишкият бой.

Близо до града се намира римска баня и тракийско светилище (храм на слънцето, където веднъж годишно слънцето осветява определена точка в храма), но за съжаление не са проучени и консервирани и са подложени на набезите на иманяри. В град Брезник има два православни храма: "Света Петка" от края на XV век и храм-паметника "Свети Георги Победоносец" осветен 1948 г.

Храмът "Света Петка"
е наследник на средновековен български манастир, съществувал до края на XV век, до когато е плащал данък на видинския бейлербей. След XV век името на манастира вече не се споменава. Турците са го наричали "Матеалъ", а българите манастир на "Светата Майка". Изгорен от Кара Феиз през 1814 год. и възстановен през 1818 год. Има и руини на късносредновековен храм "Свети Петър и Павел" в местността Петров камък, а на хълма "Бърдото" край града има останки от два параклиса - на "Свети Никола" и на "Възнесение Господне".

В Брезнишка община има още два действащи манастира - "Св. Безсребреници Кузма и Дамян" (Черногорски или Гигински манастир) от началото на XIX век и Билински манастир "Свети Архангел Михаил" на 14 километра от Брезник, край село Билинци, от епохата на Второто Българско Царство.

За повече информация :
Община Брезник

Ако имате възможност, ако Ви харесва нашето съдържание и подход, моля, подкрепете проекта. Нашата работа няма да бъде възможна без Вашата помощ:
Банка: Сибанк ЕАД
BIC: BUIBBGSF
IBAN: BG22BUIB98881038432000
Получател : Сдружение "Празниците на България"



Искрено Ваш,
Екип на www.SABORI.BG; Contacts Us: bgsabori@gmail.com




Вижте по-голяма карта

Фолклорни фестивали и събори
Фолклорни фестивали и събори
Фолклорни фестивали и събори




Всички текстове и изображения в този сайт са под закрила на ЗАПСП. Използването, копирането и публикуването на част или цялото съдържание на сайта е забранено.
"Събития с конкурсен характер (всички)"
 
Магия, Цветове и Усещания