Фолклорни фестивали, събори и панаири | На софра с веселба | Литература и изкуство, изложби | Кино и театър | Религиозни и храмови празници | Музикални и танцови прояви | Плаващи празници |
Фолклорни фестивали, събори и панаири
Ден на с.Душинково (Яръм байрам) |
ежегодно събитие |
с.Душинково, Община Джебел, Област Кърджали
Вашата оценка
4.3
от 15 гласа
Ден на с. Душинково (Яръм байрам). Ежегоден е и се състои през Октоври или Ноември в зависимост от панаирите, които обикалят региона по същото време.
Този ден е известен с игрите по борба, които се провеждат по време на празника.
Тук се е извършвал голям обмен на стоки, а самото тържище е ставало в определен ден. Имало е и хан, където търговците са отсядали, за да си починат от дългия и изморителен път.
Още от древни времена всяка есен, когато вече е прибрана реколтата от полето, хората тук са организирали и голям събор. Наричали са го "пазар изложение". Традицията не е спряна и до наши дни.
Били останали само торса и главата, в които мюсюлманите казват, че се крие душата.
Оттам и селото получило името си - Душинково. Исхак починал от раните си, а на мястото построили теке /мюсюлмански храм, в който се поставят гробовете на велики хора, смятани за светци/. До него се намират и стари гробове, някои от които на повече от 600 години.
За да продължат традицията, всяка година местните организират събор, по време на който хората се покланят и пред гроба на Исхак Деде.
Правят го, защото вярват, че поклонението помага за изцеление на болните и опрощение на грешните. В местната джамия пък се раздава пилаф /варен ориз с месо/ за здраве. За да станат част от празника, в Душинково се събират стотици хора от близо и далеч.
И тази година събитието събира голям брой посетители. За всички тях община Джебел и кметството в малкото, но знаково селце, бяха поканили самодейни състави от цялата община. Млади момичета и момчета показаха своите умения в песните и танците на традиционни български и турски фолклорни песни.
Всяка година най-голяма атракция са организираните борби. Те събрат и най-много посетители. Смелите борци показват на какво са способни, на тепиха в центъра на селото.
В надпреварата участие взимат мнозина мераклии, които се борят за голямата награда - коч. Но наградата за първенеца не бе само материална, а и морална. Освен, че ще си тръгна с жертвеното животно, победителят е определен и като наи-силният мъж в селото.
За контакти : Кметство : 0884556081
Вижте по-голяма карта
Всички текстове и изображения в този сайт са под закрила на ЗАПСП. Използването, копирането и публикуването на част или цялото съдържание на сайта е забранено.