Фолклорни фестивали, събори и панаири

Ден на гр.Земен
ежегодно събитие

гр.Земен, Община Земен, Област Перник

Вашата оценка
4 от 4 гласа
09.08.2023 г. -
09.08.2023 г.


 
Най-близката събота до 9 август - градски събор. Гр.Земен се намира в планински район, на брега на река Струма
Фолклорни фестивали и събори
Старото му име е Белово. Името Земен е било дадено отначало само на железопътната гара, построена в неговото землище, а през 1925 година и село Белово е преименувано на село Земен.
Фолклорни фестивали и събори
Предложителите на това наименование са имали предвид да се възроди и запази името на средновековния Землънград, който е съществувал недалеч от мястото на сегашния град Земен в пролома на Струма.

От 1974 година Земен е обявен за град и сега е териториално-административен център на Земенската община от Пернишка област.

През втората половина на II хил. пр. Хр. в земите на средното течение на р. Струма се заселват траки от племената пеони, агриани и дентелети. Дентелетите населяват земите в Кюстендилско. В земенските земи се заселва тракийското племе илеи, което през V век пр. Хр. основава град Аелеа и се задържа до идването на римляните.

Около 429 г. пр. н. е. леите са подчинени на одриския цар Ситалк (440-424 г. пр. Хр.). След неговата смърт леите влизат в съюз с по-силните съседни тракийски племена агриани и пеони.

В района на град Земен е имало през годините пет църкви, като от тях са останали две – съвременната църква и прословутия "Земенски манастир" с една от най - старата църкви на Балканите.

Земенски манастир “Св. Йоан Богослов”
е разположен непосредствено до град Земен на около 17 км. от международния път от София за Кюстендил и Гюешево. Намира се в красива местност в полите на Конявската планина, в близост до Земенския пролом по поречието на р. Струма.

При избухването на Балканската война пет човека от Белово са доброволци в Македоно-одринското опълчение.

За повече информация :
Община Земен

Ако имате възможност, ако Ви харесва нашето съдържание и подход, моля, подкрепете проекта. Нашата работа няма да бъде възможна без Вашата помощ:
Банка: Сибанк ЕАД
BIC: BUIBBGSF
IBAN: BG22BUIB98881038432000
Получател : Сдружение "Празниците на България"



Искрено Ваш,
Екип на www.SABORI.BG; Contacts Us: bgsabori@gmail.com




Вижте по-голяма карта

Фолклорни фестивали и събори
Фолклорни фестивали и събори
Фолклорни фестивали и събори




Всички текстове и изображения в този сайт са под закрила на ЗАПСП. Използването, копирането и публикуването на част или цялото съдържание на сайта е забранено.
"Събития с конкурсен характер (всички)"
 
Магия, Цветове и Усещания