Фолклорни фестивали, събори и панаири

Кукерски фестивал ''Джумалия'' в с.Калугерово
ежегодно събитие

с.Калугерово,Община Лесичово,Област Пазарджик

Вашата оценка
4.4 от 5 гласа
26.02.2023 г. -
26.02.2023 г.


 
Неделя Сиропустна. Сирни Заговезни. Дервишовден (Кукеровден) е един от най-обичаните празници в село Калугерово. Очакван празник на доброто, веселието и надеждата!
Фолклорни фестивали и събори
Сирни Заговезние празникът, по време на който се провеждат карнавали при всички християнски народи.
Фолклорни фестивали и събори
Названието”карнавал”, идва от латинската дума „карне”-месо, плът, показва, че празникът е обърнат към силите на природния растеж и плодородие.
Фолклорни фестивали и събори
Фестивалът ще бъде открит в 10.30 часа на площада пред читалището в село Калугерово и ще продължи през целия ден.

В българската традиция карнавалът е познат под формата на кукерски игри. Кукерите носят облекло от кози кожи, защото козелът е животното на бог Дионисий/ богът на виното в Древна Гърция/ На главата си имал качул с маска, направена от разноцветни парчета плат.

На кръста си джумалите закачат два вида звънци-чанове от бронз и хлопатари, направени от бакър.В ръце носят дървени саби или волски опашки.

Когато джумалът те удря със сабята е за здраве, а като докосва жените и дръвчетата с волската опашка е на плодовитост.

Звънците прогонват болестите и злото у хората и добитъка. През целия ден кукерите радват всички с игрите, закачките и магическите си действия. Те влизат във всеки дом, за да прогонят злите сили , да донесат здраве и берекет.
Фолклорни фестивали и събори
Празникът Сирни заговезни- Джумаловден е празник и на „прошката” , на чистата човешка съвест.На този ден от сутринта рано домът се почиства, а сметта се запалва, за да изгорят болестите и злините.

Ако децата прескочат огъня - ще бъдат здрави и щастливи през годината. Приготвя се богата трапеза и всички сядат около нея.

Тогава се изпълнява и обичаят”опрощаване”- младите искат „прошка” от по- възрастните, а те отговарят „Да ти е опростено”.

Благославя се за здраве и плодородие. С прошка по-лесно се живее. После идва ред на „хамкането”. На дълъг червен конец се връзва и се спуска бяла халва или сварено яйце.

Децата сложили ръце отзад, гонят с уста да хванат халвата. След това конецът се запалва и по горенето му се гадае. Ако гори бързо - ще има богата реколта, а ако тлее - не е на добро.
Фолклорни фестивали и събори
За контакти: НЧ"Теофил Бейков"; 03515 / 2228; Кмет. 03515/22-21



Ако имате възможност, ако Ви харесва нашето съдържание и подход, моля, подкрепете проекта. Нашата работа няма да бъде възможна без Вашата помощ:

Искрено Ваш,
Екип на www.SABORI.BG; Contacts Us: bgsabori@gmail.com


Фолклорни фестивали и събори

Фолклорни фестивали и събори

Фолклорни фестивали и събори





Вижте по-голяма карта



Всички текстове и изображения в този сайт са под закрила на ЗАПСП. Използването, копирането и публикуването на част или цялото съдържание на сайта е забранено.
"Събития с конкурсен характер (всички)"
 
Магия, Цветове и Усещания