Фолклорни фестивали, събори и панаири

Панаир в с.Карлуково
ежегодно събитие

с.Карлуково,Община Луковит,Област Ловеч

Вашата оценка
4 от 2 гласа
26.08.2023 г. -
26.08.2023 г.


 
Традиционен панаир на с. Карлуково – програма с участието на духов оркестър и самодейци от гр. Оряхово и гр. Луковит.
Фолклорни фестивали и събори
Село Карлуково
Ловешка област, община Луковит се намира на 80 км. северно от София в Искърското дефиле. Карлуково съчетава изключителни природни и исторически забележителности, като районът е населяван от дълбока древност.
Фолклорни фестивали и събори
В Карлуковския район могат да се наблюдават всички известни карстови форми. Едно от малкото останали в страната ни карстови блата - Лилов вир също е тук. Известни са над 600 пещери - хоризонтални и пропастни, сухи и водни.

Най-атрактивна е пещерата Проходна , която се слави с най-високия естествен свод на Балканите и със завладяващото ума и сърцето образувание Окната. Пещерата Темната дупка е с дължина 215 м и денивелация 44 м.

Карлуковският карстов комлекс
е еталон в международната научноизследователска програма за сравнение на карстовите райони по света PIGEK. Част е и от Националната екологична мрежа Натура 2000 във връзка с Директивите за птиците и местообитанията на ЕС. Карлуковският карстов комплекс заедно с крайпътен ландшафтен парк „Панега“, разположен край Луковит, образуват геопарк Искър-Панега.

Тук по време на Второто българско царство е имало голям манастир, познат под името "Викторова лъка", около който са възникнали скалните манастири "Света Марина", "Св. Безсребреници Дамян и Козма" и "Св.Никола"(Глигора).

Дико Илиев (1898 - 1984) - живот и творчество
Дико Илиев е роден на 2 февруари 1898 г. (стар стил) в с. Карлуково, Община Луковит. В рамките на повече от половинвековната си музикално-изпълнителска и музикално-творческа дейност Дико Илиев създава над 40 хора, 15 марша, 5 народни китки и редица други произведения.

Изградени на фолклорна основа, със завладяваща ритмика, те допадат на народа, отговарят напълно на естетическите му вкусове и много скоро добиват изключителна популярност.

Някои до такава степен се предават от уста на уста, че започват да се определят като "народни" макар да са дело на лично творчество. За огромния принос в развитието на българската музикална култура Дико Илиев е високо оценен. Заедно с народното признание, за него най-голямата награда, МС на Република България го удостоява с високите държавни отличия "Заслужил деятел на културата" и "Герой на социалистическия труд" - отличия, достойни за безсмъртното му дело.

В центъра на село Карлуково, на площада пред читалището, е паметника на Дико Илиев.

Едни от най-популярните и обичани хора на Дико Илиев:
Дунавско хоро (право хоро);
Александрийка (право хоро);
Лудо младо (дайчово хоро);
Селски празник (еленино хоро);
Наша гордост (право хоро);
Билка (дайчово хоро);
Весела младост (право хоро);
Скок (дайчово хоро);
Касапски дни (право хоро);
Сватбарска ръченица;
Майски цветя (право хоро);
Пробуждане на пролетта;
Искърско хоро (право хоро)

За контакти : Кметство: Телефон в кметството: 06987/327 и 217 Кмет: 06987/ 214

Ако имате възможност, ако Ви харесва нашето съдържание и подход, моля, подкрепете проекта. Нашата работа няма да бъде възможна без Вашата помощ:
Банка: Сибанк ЕАД
BIC: BUIBBGSF
IBAN: BG22BUIB98881038432000
Получател : Сдружение "Празниците на България"



Искрено Ваш,
Екип на www.SABORI.BG; Contacts Us: bgsabori@gmail.com




Вижте по-голяма карта

Фолклорни фестивали и събори
Фолклорни фестивали и събори
Фолклорни фестивали и събори




Всички текстове и изображения в този сайт са под закрила на ЗАПСП. Използването, копирането и публикуването на част или цялото съдържание на сайта е забранено.
"Събития с конкурсен характер (всички)"
 
Магия, Цветове и Усещания