Фолклорни фестивали, събори и панаири

Събор на с.Дърманци
ежегодно събитие

с.Дърманци,Община Мездра,Област Враца

Вашата оценка
5 от 1 глас
Юни 2023

 
Всяка година се провежда празник на селото в последната събота от месец юни.
Фолклорни фестивали и събори
Намира се на 16 км югоизточно от град Враца. Първоначално преселниците се заселват в месността „селището” близо до р. Искър. Тогава реката била дълбока и чиста, през зимата замръзвала и се образувал дълбок лед.

Населението обичало да се весели върху леда, но веднъж по време на сватба когато сватбарите потропвали ритмично, леда се пропукал и всички, които били върху него потънали в ледените води на реката.

Така тази сватба се превърнала в кървава, останалите жители проклели това място и водени от старейшината дядо Вълко и неговите синове, се преселили на сегашното място където се намира и до ден днешен.

Мястото което избрали заселниците било пусто и с много тръни, затова го нарекли с името Дърманци произлизаща от турската дума „дърме” т.е. „тръне” .

В района на селото се намира една римска надгробна плоча и съкровище от голям брой римски сребърни монети.

Вероятно около днешното село Дърманци през римската епоха е имало канаба /квартал/ от заселници на римски град. Дърманци се споменава за първи път с днешното си име в османски документ от средата на ХV век като село с единадесет домакинства.

Тъй като името на с. Дърманци е жителско, то следва,че жители на средновековния град Дърманица са основали село Дърманци, това обаче е станало много време преди края на ХV век и османското нашествие. Средновековния български град Дърманица е разрушен от турците още в 1393г. заради стратегическото му положение по пътя за София и Искърския пролом, затова е безлюден и се нарича „мезра” арабско наименованвие което означава „място без население”.

За контакти :
Кметство: E-mail: dyrmantsi@mail.bg


За повече информация :
Сайт на с.Дърманци

Ако имате възможност, ако Ви харесва нашето съдържание и подход, моля, подкрепете проекта. Нашата работа няма да бъде възможна без Вашата помощ:
Банка: Сибанк ЕАД
BIC: BUIBBGSF
IBAN: BG22BUIB98881038432000
Получател : Сдружение "Празниците на България"



Искрено Ваш,
Екип на www.SABORI.BG; Contacts Us: bgsabori@gmail.com




Вижте по-голяма карта

Фолклорни фестивали и събори
Фолклорни фестивали и събори
Фолклорни фестивали и събори




Всички текстове и изображения в този сайт са под закрила на ЗАПСП. Използването, копирането и публикуването на част или цялото съдържание на сайта е забранено.
"Събития с конкурсен характер (всички)"
 
Магия, Цветове и Усещания