Фолклорни фестивали, събори и панаири

Събор на ''Св. Дух'' в с.Бенковски
ежегодно събитие

с.Бенковски,Община Мирково,Софийска област

Вашата оценка
2.7 от 3 гласа
10.06.2023 г. -
10.06.2023 г.


 
Веднъж в годината, на първата събота след църковния празник "Св.Дух", цялото село се събира на курбан за здраве, в манастира над селото,носещ същото име и с реставриран и зографисан параклис и новопостроен голям навес с пейки и дълги маси.
Фолклорни фестивали и събори
На този ден селото оживява, в него се връщат малки и големи, от близо и далеч. В момента към същия комплекс се изгражда по-голям православен храм, който вече е осветен.
Фолклорни фестивали и събори
Отбелязват се традиционните празници като Сирни заговезни - с голяма клада за прескачане и прогонване на злите духове на зимата, Коледа - с жива музика на площада. На Великден има богослужение с приходящ свещеник.

Селото се намира в подножието на Средна гора, на територията на Златишко-пирдопската долина, между Стара планина на север и Средна гора на юг и седловините Козница и Гълъбец на изток и запад.

Разположено е на около три километра от подбалканския път, първата отбивка в дясно след разклона за с. Мирково - общински център, в посока Петрич и Смолско. Самото село е в закътана котловина, под връх Локмата (832 м.).

По турско време селото се е наричало Келаво Камарци. Името Бенковски е дадено след Освобождението, през 1897 година, но местните жители наричат селото си Бенково.

Наблизо е минавал древният път, свързващ Улпия Сердика и Улпия Траяна, като по него е имало 3 римски крепости - системата на прохода Траянови врата. В землището на селото са ставали боеве през Руско-турската освободителна война, при които са загинали трима руски генерали и много офицери и войници.

Църква „Рождество на Пресвета Богородица“ , построена през 2002 година, изписвана по православния канон от художника Йордан Шентов. Повечето жители са православни християни. В ромската махала има застъпници на Църква на адвентистите от седмия ден.

Кметство, читалня. Има частно кафе и магазин на Мирковската кооперация, които се зареждат редовно с хранителни продукти. Имало е основно училище, чиято сграда и досега е доста запазена. В момента се ползува като хранилище на Националната библиотека. Паметник на падналите през войните жители на селото.

За контакти : Кметство: 07182 / 2286

Ако имате възможност, ако Ви харесва нашето съдържание и подход, моля, подкрепете проекта. Нашата работа няма да бъде възможна без Вашата помощ:
Банка: Сибанк ЕАД
BIC: BUIBBGSF
IBAN: BG22BUIB98881038432000
Получател : Сдружение "Празниците на България"



Искрено Ваш,
Екип на www.SABORI.BG; Contacts Us: bgsabori@gmail.com




Вижте по-голяма карта

Фолклорни фестивали и събори
Фолклорни фестивали и събори
Фолклорни фестивали и събори




Всички текстове и изображения в този сайт са под закрила на ЗАПСП. Използването, копирането и публикуването на част или цялото съдържание на сайта е забранено.
"Събития с конкурсен характер (всички)"
 
Магия, Цветове и Усещания