Фолклорни фестивали, събори и панаири

''Еньовден'' в с.Дръмша
ежегодно събитие

с.Дръмша,Община Костинброд, Софийска област

Вашата оценка
3 от 1 глас
24.06.2023 г. -
24.06.2023 г.


 
Ењовден (24 юни) – Днеска се берат љековити билки, рано, рано.
Св. Панталей пътник – Днеска ората разпарават, дека щръкелите и ластовиците се събират за да одат на юг.

Св. Дева Мария (15 август) – Нойнио кръс се намира на ул. Борис ІІІ у Чаршия маала (срещу кметсвото).

От векове в Дръмша практикуват стар обред. Всеки род има свои кръст издялан от камък и посветен на някакъв светец. Всяка година едно семейство от рода "изнася кръст" на определен ден, това означава, че те правят курбан в чест на някакъв светец , така например Поповият род има кръст на 24 май - Св.Кирил и Св.Методий. Тази традиция е уникална и не се практикува в нито един друг български край.

Село Дръмша се дели на две части: едната се казва Старо село, а другата Ново село. В Старо село се намира Крива река. В близост до Дръмша се намира живопистна скалиста местнос с най високия връх в района Братьов Камик.

Ой, село село
пръснато та се не видело!
От Рибарица,
чак до Кацарица!

За чудния характер на дръмшанците се разказват най-различни легенди, но който добре ни познава знае, че ние сме и гостоприемни българи, но и корави шопи, защото ако попитате някой наш дядо или баба за нещо, най-вероятно ще ви каже:

Е, па не`знам! По турско време селото е било почти недостъпно - името Дръмша произхожда от турските думи durum (положение , статус) и şaşırtmak (шашардисвам се). Според легендата за селото , когато турците решили да плячскосат селото, не могли да го достигнат заради трудния и лош път и го кръстили Дръмша.

Дядо Сандо атеисто следната легенда:
- Имало един османец, комуто кучето не искало нищо да яде.Веднъж го видял дръмшанеца и му казал:
- Дай ми това куче, аз ще го науча да яде киселици.

Турчина казал, че кучето не яде хубава храна , пък киселици ще яде.Но след като кучето останало няколко дена при Дръмшанеца, то се научило да яде киселици.
Те такива ора сме ние!

ДА СИ ЗАПАЗИМE ДИАЛЕКТО!
Подобно на многото немски общности така и Дръмша иска да запази своя диалект и в момента тече неофициална кампания-"Да си върнем диалекто!". Можете да разгледате нашия Кратък дръмшенски разговорник. От септември 2008 год се издава вестник "Дръмшенска гордос" написан на дръмшенски диалект. Това е своеобразна част от Дръмшенското Възраждане - редица събития възраждащи и опитващи се да възвърнат духа на селото, а имено възобновяването на събора, новия герб и т.н.

Боже, създателю!
Слава твоето име
и благодарност за това,
дека си ни го дал!!!

За контакти :
Кметство: 07119/22-57




Вижте по-голяма карта

Фолклорни фестивали и събори
Фолклорни фестивали и събори
Фолклорни фестивали и събори




Всички текстове и изображения в този сайт са под закрила на ЗАПСП. Използването, копирането и публикуването на част или цялото съдържание на сайта е забранено.
"Събития с конкурсен характер (всички)"
 
Магия, Цветове и Усещания