Фолклорни фестивали, събори и панаири | На софра с веселба | Литература и изкуство, изложби | Кино и театър | Религиозни и храмови празници | Музикални и танцови прояви | Плаващи празници |
Фолклорни фестивали, събори и панаири
Фестивал ''Фършанги'' в с.Бърдарски геран |
ежегодно събитие |
с.Бърдарски геран, община Бяла Слатина, Област Враца
Вашата оценка
4.6
от 10 гласа
За банатските българи Фършанги (унг. Farsang, нем. Fasching) са трите дни на карнавално веселие от последната неделя преди Великия пост до Пепеляна сряда.
Сред православните християни е известен като "Заговезни". Всяка година в с. Бърдарски геран желаещите ще се събират за да изживеят вълшебството на карнавала.
В Католическата Църква по цял свят преходът между обикновеното литургично време и времето на Великия пост преди Великден се отбелязва с карнавални шествия и всеобщо веселие.
Изживяване на няколкодневен контролиран хаос, който излиза на площадите, по улиците, замайва с пъстротата на костюмите и неочакваността на закачките, когато всеки взема чужда роля, маскира се и участва в завихрящото веселие.
- „Спомни си, човече, че си прах и на прах ще се превърнеш”.
Така се слага край на тази феерия с цел активността да се насочи към човешката душа за подготовката й по време на поста в очакване на най-великото събитие - Възкресението.
Фестивалът "Фършанги" започва преди обяд на площада пред Народно читалище "Съединение 1923".
Народното веселие се организира преди настъпването на великденския пост. На този ден мъжете се обличат в женски дрехи, а жените са с мустаци и бради.
Фършанги е изпълнено с много смехории, много маски, както и такива, които крият лицата си.
Традицията се пренася у нас преди много години от областта Банат в Румъния и Сърбия. Жителите на Бърдарски геран произхождат предимно от Стар Бешенов.
Бърдарски геран е едно от петте села основани от банатски българи католици, завърнали се от Банат след Освобождението на България през 1878 година.
През 1893 година и през следващите години в селото се заселват и 95 немски семейства от Банат. Банатските българи са потомци на бунтовниците, които след поражението на Чипровското въстание в края на XVII век намират спасение в Австро-Унгария.
Банатските българи са една уникална част от българския народ.
Пренасят тук една култура, която е различна, един говор, който е с много чужди думи, една кухня, която е типична централно-европейска, един фолклор, който е с много силно влияние от Централна Европа.
Независимо, че банатските българи живеят в три държави - България, Румъния и Сърбия, те живеят един много сплотен живот.
Читалище "Съединение 1923"; Адрес: -п.к. 3259; с.Бърдарски Геран
Телефон: +359 (0)885 551360; Email: m_karadzhova@abv.bg
Телефон: (09135)2294; Е-mail: kmet@bardarskigeran.eu
За повече информация :
НЧ ''Съединение-1923'' с.Бърдарски геран
Вижте по-голяма карта
Всички текстове и изображения в този сайт са под закрила на ЗАПСП. Използването, копирането и публикуването на част или цялото съдържание на сайта е забранено.