Фолклорни фестивали, събори и панаири

Събор на с.Сопица
ежегодно събитие

с.Сопица, община Брезник, Област Перник

Вашата оценка
4 от 4 гласа
Юни 2023

 
В село Сопица се провежда всяка година събора на селото през последната седмица на м. Юни.
Фолклорни фестивали и събори
В миналото той се е провеждал в близост до селото в местността „Кална бара“, като е имало народни игри и борби, надпявания и сергии, събирали са се хора от съседните села и Брезник, но след това събора е преместен (и разделен) между с. Сопица и гр. Брезник.
Фолклорни фестивали и събори
В днешни дни ''Сурва'' се състои на 14-януари.
На 13-януари вечерта в селото се състои среща на групата на селото с групите на селата Велковци и Расник , пали се огън , групите се посрещат с хляб и сол и започва истинската песен на звонците/чанове/.

Групата на село Сопица се нарича /мечкари/, костюмите са от овчи кожи , маските са от дърво , кожи и рога , а всички са обути с опинци /цървули/. Всеки звончар /участник със чанове/ , носи и тояга /сопа/ със себе си , като по това се различава от всички други групи .

Едно от културните забележителности на с.Сопица е църквата "Свети Георги" , тя се намира в североизточната част на селото , на една от най-високите части . Тя е стара средновековна сграда , която най-вероятно е строена в 1810 г. . Църквата е малка еднокорабна с вход от запад и от юг . Изградена е от ломен камък с хоросанова спойка . Тя спада към едноапсидните църкви от късното средновековие характерни за Горнострумския район и Знеполе .

През 1804 г. когато идва Кара Фейз в Брезнишко и разтурва всички църкви, най-вероятно разваля и църквата в с.Сопица , но през 1810 г. е вдигната наново . В двора на църквата се намира кръст наподобяващ бременна жена , той е намерен на най-високото място в селото "Големи глог" . Смята се , че кръста е на "Ордена на Тамплиерите" , но се оказва че всъщност формата на кръста е характерна за нашия край . Кръстът е оброчен и и на него се изнася курбан на "Свети Георги" и също по предание , / че които го докосне и силно вярва получава изцеление на мъката или болестта си/, не се знае кога и защо е бил побит там .

Кръста е бил на два метра под земята
, но при случайни разкопки е намерен и пренесен на ръце от жителите на селото в двора на църквата . Там е побит на средата на двора . Около него се намират множество кръстове на различните свещеници допринесли с по нещо за запазване на църквата и просвещаване на населението на селото и околността . Единия кръст е на поп Станко Маринков починал на 23.01.1909 г. Сред тях е и кръст от 1891 г. Камбаната на църквата е една от най-мелодичните .

Село Сопица се намира в планински район. Селото е в котловина , която се намира между четири височини , боровата гора "Глог" или "Султан тепе" , "Дървен кръст" , "Стойков рид" и "Круша". През селото текът две рекички , като едната извира от местността "Пуста ливада" , а другата от местността "Соленик" , двете се вливат в центъра на селото в една и тя се влива в река "Конска" , която минава през местността "Ливагие".

За контакти :Телефон: 0879803355

Ако имате възможност, ако Ви харесва нашето съдържание и подход, моля, подкрепете проекта. Нашата работа няма да бъде възможна без Вашата помощ:
Банка: Сибанк ЕАД
BIC: BUIBBGSF
IBAN: BG22BUIB98881038432000
Получател : Сдружение "Празниците на България"



Искрено Ваш,
Екип на www.SABORI.BG; Contacts Us: bgsabori@gmail.com




Вижте по-голяма карта

Фолклорни фестивали и събори
Фолклорни фестивали и събори
Фолклорни фестивали и събори




Всички текстове и изображения в този сайт са под закрила на ЗАПСП. Използването, копирането и публикуването на част или цялото съдържание на сайта е забранено.
"Събития с конкурсен характер (всички)"
 
Магия, Цветове и Усещания