Фолклорни фестивали, събори и панаири

Празник на с.Долен
ежегодно събитие

с.Долен, Община Златоград, Област Смолян

Вашата оценка
Септември 2023

 
Втората седмица от месец септември - Празник на с. Долен. Красотата на Родопа планина е съхранена в околностите на селото, което дава възможност за развитие на еко и селски туризъм.
Фолклорни фестивали и събори
Единственото място в община Златоград, където и до ден днешен е жива традицията на кукерите, гергьовденските или „хадралеските" люлки и ритуала за дъжд „Пеперуда".
Тази традиция се предава чрез фолклорната група към читалище „Искра". Възникнало като селище преди повече от 370 години, днес село Долен се очертава като едно от най-големите села в общината.

Село Долен се намира в планински район. През селото минава река, която назапад от него се влива в река Върбица.Поради географското си положение с.Долен няма пряка връзка с други населени места .На север граничи с река Неделинска .На изток се намират м.Станкова и м.Доганица .Намира се наизток от Старцево .Селото е чисто българско и е второ по големина в Златоградска община .

Според Любомир Милетич към 1912 година населението на село Долен (Доленъ) се състои от помаци. В с.Долен има много исторически и културни забележителности .По време на Турското робство през селото е минавал път за Беломорието който е водел до Узонджово (местност близо до Хасково , която и днес съществува).Някогъшните търговци са минавали през селото с керваните се по черен път за да стигнат до там.Има две местности в селото , който се наричат "Хана"- там са били разположени крайпътни ханчета където търговците сядали да отпочинат и да пренощуват.Другата местност се нарича "Катърбек" - нейното име идва от факта , че търговците връзвали свойте катъри там.

Основните религии, изповядвани в селото са християнство и ислям. В селото има джамия и предстои изграждане на църква. Някога в селото християните са били повече, но младите не остават последните десетилетия, сега са останали само 5-6 възрастни християнски семейства,а останалите са мюсюлмани. Основният поминък е чукане на камъни, сечене на дърва и животновъдство. Целия път до селото винаги е зарит с палета от дялани камъни за плочки. Даже и до къщите си държат камъните и дървата. В момента младите не обръщат такова внимание на религията и повечето са с демократични и модерни разбирания. Също така в селото се развиват и някои видове промишлени отрасли, най-голямо развитие се забелязва в сферата на шивашката и дърводелската промишлености.

За контакти :
тел. 03075/2320

За повече информация :
Община Златоград




Вижте по-голяма карта

Фолклорни фестивали и събори
Фолклорни фестивали и събори
Фолклорни фестивали и събори




Всички текстове и изображения в този сайт са под закрила на ЗАПСП. Използването, копирането и публикуването на част или цялото съдържание на сайта е забранено.
"Събития с конкурсен характер (всички)"
 
Магия, Цветове и Усещания