Фолклорни фестивали, събори и панаири

Обичай ''Яновден'' край с.Стоилово
ежегодно събитие

с.Стоилово,община Малко Търново,Област Бургас

Вашата оценка
4.8 от 4 гласа
23.06.2023 г. -
24.06.2023 г.


 
В Странджа за поредна година посрещат Еньовден в местността Чадъра, която е близо до село Стоилово и се провежда в два дни – 23 и 24 юни.
Фолклорни фестивали и събори
На този ден природата е най – могъща, а билките са заредени с магическа сила. В нощта срещу празника особена магическа сила придобива и водата.
Фолклорни фестивали и събори
Идеята на организаторите от Община Малко Търново, народно читалище „Просвета 1914“ и Дирекцията на природен парк „Странджа“ е да популяризират празника чрез извършване на ритуалите по събиране на билки и пълненето на „мълчана вода“.

23 Юни

Програма започва с пристигане до Чадъра, който се намира точно срещу Петрова нива и има прекрасна 360-градусова панорама.

Към 18 часа участниците от фолклорен състав „Магда Пушкарова“ към пенсионерския клуб в Малко Търново и фолклорния състав на село Стоилово, както и туристите, ще започнат да берат билките, които се намират в района - памуклийка, еньовче, жълт кантарион, бял и жълт равнец и др.

С тревите и цветята, набрани на празника, увиват и голям еньовски венец, през който се провират всички за здраве.

Той също се запазва и се използва за лекуване. Според народните вярвания болестите по човека са 77 и половина.

За 77 болести има цяр, само за половината болест - няма. Впрочем и за нея има половин билка, която обаче само определени билкари могат да намерят и използват. Ще се включат и жени и момичета от Малко Търново и околността.

След като се наберат билките, се тръгва по два маршрута за пълненето на „мълчаната вода“.

Единият е по-дълъг и е до Аязмото в местността Света троица, където в близост до минерален извор има издигнат и параклис.

Хора, посетили мястото, казват, че е много мистично и заредено с особена енергия. Другият маршрут е сравнително по-къс и е до чешмата в местността Свети Илия. Ритуалът се нарича „Мълчана вода“, защото трябва да се спазва абсолютна тишина, докато се напълнят менчетата и се занесат обратно до поляната на Чадъра.

Според поверието, когато си потопиш китките в мълчаната вода и ги оставиш под звездите, те събират силата и енергията на небето и звездите и тези китки стават лековити за цялата година.

Когато се занесе обратно мълчаната вода, китките вече трябва да са готови. Тогава водата се изсипва в бакъри, а китките се полагат заедно с нея и се завиват с червени престилки. В бакърите с мълчаната вода се слага и господовата китка, която се прави предварително.

В нея има вързани орехова клонка, три житни класа и босилек. Когато се изваждат билките на другия ден, първо се изважда господовата китка и се оставя до огнището за здраве и берекет. Фолклорните състави ще изпеят традиционни песни, свързани с Еньовден - „Донка в градинка седеше“, „Радо ле, мъри хубава“, „Малка мома руже брала“.

Вечерта се запалва малък огън, който се прескача от всеки за здраве. По желание хората могат да останат на палатки на Чадъра.

За останалите ще има възможност да се настанят в къщите за гости в Малко Търново, Стоилово и Бръшлян.
Фолклорни фестивали и събори
24 Юни

На следващия ден се посреща изгрева на слънцето към 5:30 часа, отново на същото място – поляната с билки. Всички участници се накичват с венци от бръшлян, а според странджанско поверие се връзват през кръста с билката жилавига.

Според поверието, който се върже с тази билка, ще може да работи цяла година и няма го боли кръстът.

След като слънцето изгрее, всички се отъркалят в росата също за здраве. Китките се изваждат и започват наричанията, които обикновено се извършват от най-възрастната жена. Венецът за здраве е подготвен от предния ден и всеки минава през него.

Експерт от природен парк „Странджа“ ще изнесе беседа за билките. Лекцията ще бъде за това как се берат билките, как трябва да се ползват.

Вторият ден продължава с песни и танци от фолклорните състави, а гостите ще опитат прословутия странджански зелник и чай от билки, приготвени от хората от Стоилово.

Счита се, че Стоилово е едно от най-старите селища в Странджа. В стари предания се говори, че на това място първи преди около 400 години се заселили дядо Стоил и рода му. От там и името на селото - от личното име на неговия пръв заселник
.
Следи от древността се срещат в околностите на селището – тракийски могилни некрополи и остатъци от металургична дейност.
В Стоилово са запазени стари къщи, строени през ХVІІІ – ХІХ век, като най-впечатляваща е била къщата на Янаки Коюнджоолу.

Архитектурен паметник, двуетажната сграда с резбовани тавани и долапи е била най-голямата селска къща от ХІХ век в Странджа. Днес, за голямо съжаление, е изоставена и полуразрушена.

Тъмната страна на Еньовден
Еньовденските обичаи имат и своята тъмна страна. Тогава действа особен вид вещица - бродницата. Тя отива на чуждата нива, съблича се гола, яхва кросно и изпълнява особен танц, съпроводен със съответни заклинания.
Фолклорни фестивали и събори
Тогава стръковете на нивата й се покланят. Само “царят” на нивата остава прав. Тогава бродницата го откъсва и го носи на своята нива или харман.

Вярва се, че с царя тръгва и плодородието на нивата. Обраната нива залинява, а нейната – избуява. Затова през тази нощ стопаните отиват на полето да пазят нивите от такива жени.

Друг начин за предпазване от обиране е срещу празника стопанинът сам да ожъне своята нива в средата или четирите ъгъла, за да я намери бродницата вече обрана. В обичайното право бродничеството се смята за престъпление.
Фолклорни фестивали и събори
Ако бъде хваната, вещицата се прекарва гола през селището „щото всички да й видят срама“. Обикновено, след това тя сама напуска селото, макар никой изрично да не я гони.

НЧ „Просвета – 1914“, гр. Малко Търново, П.К. 8162, ул. „България“ № 18;
тел. 0558/22723;+3595952 / 3105; 05952 / 2149
e-mail: chitalishe.mt@abv.bg; Prosveta_m.tarnovo@abv.bg

Фолклорни фестивали и събори
За повече информация :
Природен парк ''Странджа''



Ако имате възможност, ако Ви харесва нашето съдържание и подход, моля, подкрепете проекта. Нашата работа няма да бъде възможна без Вашата помощ:

Искрено Ваш,
Екип на www.SABORI.BG; Contacts Us: bgsabori@gmail.com


Фолклорни фестивали и събори

Фолклорни фестивали и събори

Фолклорни фестивали и събори







Всички текстове и изображения в този сайт са под закрила на ЗАПСП. Използването, копирането и публикуването на част или цялото съдържание на сайта е забранено.
"Събития с конкурсен характер (всички)"
 
Магия, Цветове и Усещания