Религиозни и храмови празници

Събор на ''Рождество на Св. Богородица'' в с.Леново
ежегодно събитие

с.Леново, община Асеновград, Област Пловдив

Вашата оценка
1.5 от 2 гласа
08.09.2023 г. -
08.09.2023 г.


 
От 2006 г. е възобновена традицията в селото да се провежда ежегоден събор, които се състои на 8 септември в местността, наречена от жителите „Язмото“.
Фолклорни фестивали и събори
Село Леново се намира на 287 м надомрска височина в североизточните Родопи. Климатът се характеризира с прохладно лято и мека зима.
Фолклорни фестивали и събори
Край селото има два язовира с обща водна площ 2000 дка. Подходящи са за отдих и риболов. В Леново има четири минерални извора, край които се събират много хора от различни краища на страната.

В бъдеще това може да се окаже ценна възможност за развитие на балнеолечение ,а екологично чистият климат и красивата природа са предпоставка за развитие на екотуризъм.

Знае се, че селото е образувано през 1722 г. Най-напред се е заселило в местността "Горния Караюрт", впоследствие в "Юртищата",а когато пламнала чумата се е преместило на сегашното си място - по-близо до гората. Още по време на турското робство и по-късно - след Освобождението-Родопският елемент бил силно застъпен.

От централните Родопи тук са се заселили много фамилии,предимно от селата Петково и Момчиловци и няколко от село Манастир. Предполага се, че поп Манол Тенев, който е дал къщата си за училище, е преселник от Петково.

Последният родопски род, който се помни,е бил на Кольо Калайджията. Тук турци в миналото не са живели. Населението и сега е изцяло българско. До 1905 г. селото се е наричало Китенлък, а след това се е преименувало на Леново, затова че се е сеел много ленът.

В съседство със селото, е могилата Текето, наричана още Тепето. Тук са открити остатъци от кюпове и отломки от мрамор. Личат основи от зидове, вероятно от тракийско и по-късно от христи- янско светилища, превърнато от турците в теке, макар че турци в миналото е имало малко. Намерена е оброчна плоча с тракийски конник и златни прибори и накити.

За контакти :
Кметство: 03347/ 2221

Ако имате възможност, ако Ви харесва нашето съдържание и подход, моля, подкрепете проекта. Нашата работа няма да бъде възможна без Вашата помощ:
Банка: Сибанк ЕАД
BIC: BUIBBGSF
IBAN: BG22BUIB98881038432000
Получател : Сдружение "Празниците на България"



Искрено Ваш,
Екип на www.SABORI.BG; Contacts Us: bgsabori@gmail.com




Вижте по-голяма карта


Фолклорни фестивали и събори
Фолклорни фестивали и събори
Фолклорни фестивали и събори




Всички текстове и изображения в този сайт са под закрила на ЗАПСП. Използването, копирането и публикуването на част или цялото съдържание на сайта е забранено.
"Събития с конкурсен характер (всички)"
 
Магия, Цветове и Усещания