Религиозни и храмови празници

Храмов празник на Белащенският манастир ''Св. Георги Победоносец''
ежегодно събитие

с.Белащица,Община Родопи,Област Пловдив

Вашата оценка
4 от 1 глас
06.05.2023 г. -
06.05.2023 г.


 
Белащенският манастир "Св. Георги Победоносец" е основан през 1020 г. от византийския пълководец Никифор Скифи, изиграл решаваща роля при пленяването на Самуиловите войници при с. Ключ.
Фолклорни фестивали и събори
През 1018 г. византийския император Василий ІІ, назначил своя пълководец за управител на Филипополска област със седалище гр. Филипополис (днещен гр. Пловдив). Никифор Скифи имал голям дворец-крепост (съществувала до 1650 г.) на юг от селото Белащица, останки от която има близо до хилядолетен чинар. Близо до своята крепост той основал манастир и го посветил на ''Св. Георги Победоносец''.
Фолклорни фестивали и събори
През 1364 г. Белащенския манастир е опустошен от османците, но през 18в. е възобновен. През 1878 г. при последните сражения от Руско-турската война, когато последната отбранителна линия на отстъпващата османска армия е по линията Куклен - Брестник – Белащица, манастира е опожарен. След Освобождението Светата обител е възстановена, но остава под ведомството на Цариградската патриаршия чак до 1906 г.

Днес Белащенският девически манастир е действащ и представлява комплекс от църква, жилищни и стопански сгради и параклис. Манастирската църква, построена през 1838 г., е еднокорабна, едноапсидна сграда, с вътрешен и открит притвор, безкуполна и без стенописи. Под открития притвор е аязмото, а в двора се намира красива каменна чешма, построена през 1831 г.

В българския народен календар Гергьовден е един от най-големите празници през годината и най-големият пролетен празник.Празникът е календарно обвързан - празнувал се е на 23 април (днес се празнува на 6 май) и се чества във всички територии населени с българи. С него започва лятната половина на стопанската година, завършваща на Димитровден. Това му разположение в празничния календар определя и изключително богатата му обредност, обхващаща всички области от стопанския и социален живот на хората.

Гергьовден се празнува в чест на ''Св. Георги'', традиционно схващан като повелител на пролетната влага и плодородието (отключва изворите и влагата, побеждавайки ламята; обхожда и наглежда полята и посевите), покровител на земеделците и най-вече на овчарите и стадата. Много древен по своя характер, днес все още няма пълно единство в мненията за произхода на този празник.

На този празник се извършват редица обредни практики и ритуали, целящи осигуряването на здраве за хората и плодородие на нивите и животните.

Ако имате възможност, ако Ви харесва нашето съдържание и подход, моля, подкрепете проекта. Нашата работа няма да бъде възможна без Вашата помощ:
Банка: Сибанк ЕАД
BIC: BUIBBGSF
IBAN: BG22BUIB98881038432000
Получател : Сдружение "Празниците на България"

Искрено Ваш: Екип на www.SABORI.BG




Вижте по-голяма карта

Фолклорни фестивали и събори
Фолклорни фестивали и събори
Фолклорни фестивали и събори




Всички текстове и изображения в този сайт са под закрила на ЗАПСП. Използването, копирането и публикуването на част или цялото съдържание на сайта е забранено.
"Събития с конкурсен характер (всички)"
 
Магия, Цветове и Усещания