Религиозни и храмови празници

Събор на ''Успение Богородично'' в с.Каменна Рикса
ежегодно събитие

с.Каменна Рикса, община Георги Дамяново, Област Монтана

Вашата оценка
3 от 1 глас
Август 2023

 
В последната неделя на Август месец се празнува съборът на селото. Каменна Рѝкса е село в Северозападна България. То се намира в община Георги Дамяново, Област Монтана.
Фолклорни фестивали и събори
Тракийска и антична крепост „Градище“ се намира на 1.27 km северозападно по права линия от центъра на село Каменна Рикса.

Крепостта е издигната в източния край на билото на самостоятелно възвишение, доминиращо над околността. Има много добър изглед във всички посоки, като в ясно време се вижда и река Дунав.

Това е най голямата по площ крепост от Римската епоха в региона. Преди селото от посока село Чемиш от двете страни на малката рекичка се намират фрагменти от битова керамика датирана от 3-4 век от н.е.

Най-после в област Монтана се появи паметен знак за войводата Панайот Хитов. Това се случи на 23 май 2015 г. в село Каменна Рикса, в което върху стената на местното читалище „Просвета“ бе поставена черна плоча с почти фотографско изображение на героя и надпис:

„Панайот Хитов /1830 – 1918/ 1864-то лето „Света троица“ с.Каменна Рикса“.
В своята книга „Как станах хайдутин“
Панайот Хитов разказва на две страници за приключението в с.Каменна Рикса, където убиват един кърволок и грабител арнаутин. Четата влиза в селото по обед, на Кръстовден. Осем души оставят да завардят входа на селото, други се разполагат да пазят около дома на бея. Войводите Коста, Панайот и Петър, заедно с двама други хайдути, влизат в бейската кула.

Представят се като водачи на потеря за преследване на хайдути. П. Хитов говори турски и се представя за водач на потеря от Одрин. Отначало обвиняват бея, че е давал хляб на хайдутите и трябва да го откарат в гр. Лом за разпит. Готвят се да го вържат. Беят усеща каква е истината и започва съпротива - вади пищова си да стреля, но Коста бързо го укротява чрез един удар с тъпото на ятагана си.

Извеждат бея и го повеждат към бърдото до селото, където да го съдят. Тогава, уплашени от по-сетнешни изтезания, селяните начело с попа започват да се молят на хайдутите да пощадят бея. За да замълчи, се наложило попът да отнесе някой хайдушки шамар. На бърдото започват да разпитват турчина. Прокрадва се и мисъл за помилването му. Претърсват го. Намират в кесията и джобовете му много женски накити - обици, пръстени, мъниста, взети насила от млади българки.

Това решава съдбата му. Помилването е немислимо и той е убит. Възможно е да са убити и двамата му пазачи, защото Иван Кършевски, участник в двете легии, и съвременник на събитията, а по-късно и писар на Панайот Хитов, пише, че в Каменна Рикса са убити трима арнаути.

Ако имате възможност, ако Ви харесва нашето съдържание и подход, моля, подкрепете проекта. Нашата работа няма да бъде възможна без Вашата помощ:
Банка: Сибанк ЕАД
BIC: BUIBBGSF
IBAN: BG22BUIB98881038432000
Получател : Сдружение "Празниците на България"



Искрено Ваш,
Екип на www.SABORI.BG; Contacts Us: bgsabori@gmail.com




Вижте по-голяма карта

Фолклорни фестивали и събори
Фолклорни фестивали и събори
Фолклорни фестивали и събори




Всички текстове и изображения в този сайт са под закрила на ЗАПСП. Използването, копирането и публикуването на част или цялото съдържание на сайта е забранено.
"Събития с конкурсен характер (всички)"
 
Магия, Цветове и Усещания