Религиозни и храмови празници

Храмов празник ''Св. Св. Петър и Павел'' в с. Мечка
ежегодно събитие

с.Мечка,Община Иваново,Област Русе

Вашата оценка
2.5 от 4 гласа
29.06.2023 г. -
29.06.2023 г.


 
Отбелязване храмовия празник на църквата "Св. св. Петър и Павел" в с. Мечка, община Иваново.
Фолклорни фестивали и събори
По традиция се отслужва водосвет и курбан, осигурен със съдействието на Кметство с. Мечка и кмета на селото .
Фолклорни фестивали и събори
В празника взема участие Женската фолклорна група към Читалището в с. Мечка. Присъстват много жители на село Мечка.

Църковният храм “Св. Св. Петър и Павел”
в с. Мечка е завършен, осветен и действа като такъв от 1925 г. Храмът е построен в тип “Византийски стил” и е с висока архитектурна стойност. Известен е като един от най-красивите храмове на територията на община Иваново, и е най-голямата гордост за местното население и културната история на с. Мечка.

На около 22 км северозападно от гр. Русе, близо до брега на река Дунав, свързани като едно цяло със забележително красива природа и исторически ценности се намират селищно образувание Стълпище и село Мечка.

Край селото има останки от древна римска крепост, наречена Тримамиум. Кастелът е бил част от долнодунавската укрепителна система на римската империя. През 2005 г. учените откриха уникален шестредов надпис, съхраняван днес в историческия музей в Русе.

Исторически паметник в чест на загиналите воини за освобождението на България през Руско-турската война /1877-1878 г./ е издигнат на 1,5 км от с. Мечка по пътя към с.о. Стълпище, на мястото, където са се водили най-значимите боеве за освобождението на Русе.

Построен е през 1900 по типов проект на седемте еднакви паметника в България: Орлово гнездо, Свищов, Плевен, Стара Загора, Шейново, Лом черковна и Мечка. Голямото стратегическо значение на боевете край с. Мечка и тяхната важност е почетена от плевенския мавзолей, на фасадата на който околовръст е написано:
“В памет на загиналите освободители при Шипка, Плевен, Мечка и Стара Загора”.

В памет на загиналите лекари и офицери в местността “Лагера” в землището на с. Мечка е построен и т.нар. “Докторски паметник” в Докторската градина в София, на едната страна на който е написано:
“В памят на загиналите офицери, лекари и войници край с. Мечка близо до Русчук”.

Повече за историята на село Мечка и за прочутите ноемврийски и декемврийски сражения за Освобождението на България през 1877 година, които са сравнявани с тези на Шипка и Плевен, ще научите от библиотечния фонд на Читалището.

И днес, на самия бряг на р. Дунав, 30-40 метра навътре към местността Стълпище, се извисяват два големи каменни стълба дали турското име на местността, което се помни и днес – Декили таш (Побит камък). Това име е заменено със сегашното – Стълпище. Образуването на двата побити камъка е от предисторически времена (мезозойската ера). Вероятно те са части от измити скали от т.н. антейски варовик.

Двата камъка имат различна форма и големина – единият е висок 2,5 м, а другият – 12 м. Предполага се, че големият камък е използван за наблюдателен пост през римското владичество. Скалното образувание е уникално с причудливата си форма, която напомня за лъвска глава. Тя остава над водата през пролетните пълноводни месеци, когато реката покрива прилежащата площ. Местното население разказва легендата за Крали Марко, който е можел да повдигне тази скала с малкия пръст на ръката си.

За контакти :
Кметство: 7091 с.Мечка, общ.Иваново, обл.Русе,
ул."Цар Борис Първи" № 32а; тел: 08158/280

Ако имате възможност, ако Ви харесва нашето съдържание и подход, моля, подкрепете проекта. Нашата работа няма да бъде възможна без Вашата помощ:
Банка: Сибанк ЕАД
BIC: BUIBBGSF
IBAN: BG22BUIB98881038432000
Получател : Сдружение "Празниците на България"



Искрено Ваш,
Екип на www.SABORI.BG; Contacts Us: bgsabori@gmail.com




Вижте по-голяма карта

Фолклорни фестивали и събори
Фолклорни фестивали и събори
Фолклорни фестивали и събори




Всички текстове и изображения в този сайт са под закрила на ЗАПСП. Използването, копирането и публикуването на част или цялото съдържание на сайта е забранено.
"Събития с конкурсен характер (всички)"
 
Магия, Цветове и Усещания