Религиозни и храмови празници

Храмов празник и събор в с.Стамболово
ежегодно събитие

с.Стамболово,Община Павликени,Област Велико Търново

Вашата оценка
26.10.2023 г. -
26.10.2023 г.


 
Ежегодно на 26 Октомври (Димитровден) се провежда събор на селото. Свети Димитър е патрон на местната църква.
На 37 км на северозапад от гр. В. Търново, на 6 км източно от гр.Павликени се намира село Стамболово. Първоначално то носи името Омур бей кьой, по-късно Долни турчета, а през 1893 година е преименувано в Стамболово на името на Стефан Стамболов, през управлението на когото е построен каменният мост над р. Росица на шосето В. Търново-Плевен.

Сред широките дворове на селото, засадени със сенчести и плодни дръвчета, се издигат нови масивни къщи, обзаведени със съвременна покъщнина и мебели, а пред тях цветни лехички и лозници. Улиците му са широки и с плочници от едната страна, а една част са асфалтирани. В центъра на селото е оформен малък площад, около който се издигат красиви обществени здания: дом на ОБНС,бившия дом на ТКЗС, търговска сграда и църквата, а близо зад нея новата училищна сграда със слънчеви и добре обзаведени класни стаи и кабинети. Малко по на север е построен приветлив и слънчев детски дом.

В градинка пред църквата е построен скромен, но добре оформен паметник, с който жителите на селото са увековечили паметта и подвига на 25 свои съселяни, останали на вечна стража по бойните полета през войните 1912 – 1913, 1915-1918 г. и Отечествената война – 1944 - 1945 г.

Първото име, което ни е известно от историята е Омур бей кьой. Съдбата и произхода на Омур бей кьой се споменава, както в легендите, така и в документи на турските регистри , заедно със селата Михалче (дн. Михалци), и Мурад бей кьой (дн. Бяла черква). Христо Марков, в своята книга”История на 9-ях дни в Дряновския манастир 1876" дава сведения за следното предание:

„В старо време имало един много прочут юначен български болярин на име Кьосе Михал, който поради дворцови интриги напуснал старата столица Търново и сетне се потурчил. Кьосе Михал имал синове, внуци и много правнуци, които се ползували с особено благоволение пред турските султани. Един от тия внуци или правнуци, на име Михал бей Мухалоглу, направил някаква голяма услуга на султана и той издал ферман, според който на същият се подарявала толкова и където пожелаел в империята земя, колкото би могъл да заобиколи с коня си за един ден. Наскоро след това и двамата му по-млади братя Мурад и Омур основали наблизо също на тяхно име още две села: 4 км на запад – Мурад бей кьой, по-сетне наречено от селяните Горни турчета, и на 2.5 км на север – Омур бей кьой, по-сетне наречено Долни турчета.“

Почти същата информация, дава и Бачо Киро, опирайки се на преданията и спомените на съселяните си:„Туй място, дето сега е Мурад бей кьой или Горни турчета, по предание казват, че преди време е било празно място, което било харизано от султаните на някого си Гаази Фируз бей за негови заслуги, и с ферман потвърдени…Казват, че толкоз празно място му се дало, колкото можел да заобиколи за един ден с коня си. После неговите наследници Мурад бей кьой и Омур бей направили по един чифлик на туй място край Росица. Мурадбейовият чифлик бил, дето сега е село Горни турчета, а Омурбейовият бил половин час път надолу край реката, дето сега е село Долни турчета“ .

За контакти :
Кметство : 0882 656 365 ; 0882 621 632
stambolovo@pavlikeni.bg




Вижте по-голяма карта


Фолклорни фестивали и събори
Фолклорни фестивали и събори
Фолклорни фестивали и събори




Всички текстове и изображения в този сайт са под закрила на ЗАПСП. Използването, копирането и публикуването на част или цялото съдържание на сайта е забранено.
"Събития с конкурсен характер (всички)"
 
Магия, Цветове и Усещания