Религиозни и храмови празници

Храмов празник ''Св. Св. Петър и Павел'' в с.Лопян
ежегодно събитие

с.Лопян,Община Етрополе, Софийска област

Вашата оценка
3 от 1 глас
29.06.2023 г. -
29.06.2023 г.


 
''Св.Св. Петър и Павел'' се казва църковния храм в Лопян. Построен е между 1858 и 1864 година. Турските власти по това време не са разрешавали издигането на православни храмове над земята. Затова сградата е малка полувкопана в земята еднокорабна базилика. Под нея се намира катакомба.
Районът около църквата е един от няколкото некропола, в които са погребвани починалите жители на селото през вековете. Именно костите, които са разкрити при изкопите за храма са препогребани в тази катакомба. Построена е върху невисок скален масив в центъра на селото, на метри от училището и кметството. От двора й се разкрива приказна гледка. От дясната страна над входната врата са издълбани имената на строителите. Легендата разказва, че за освещаването й през 1864 година е присъствал Митрополит Иларион Макариополски, един от водачите на църковно-националната борба в България. През последните години жителите на Лопян възстановиха честването на храмовия празник на църквата.

Само на 3 км от селата Ямна и Лопян, в местността Тръсището, се намира последната тракийска крепост Черти град. Крепостта най-вероятно се датира от IV, III век пр.н.е.. Непристъпни, отвесни скали заобикалят крепостта от три страни. Името на крепостта означава дяволски град на старобългарски. Черти град е напълно изследвана. Има запазени останки от крепостна стена с дължина 120 м, дебелина 2.80 и височина 4 до 5 м. Зад крепостните стени са били разположени жилищата, като в центъра се е намирало светилището.В скалите до крепостта има изсечена ниша, която най-вероятно е служела за ритуали по посрещане на Слънцето. Днес областта около Черти град е включена в екологичната мрежа Натура 2000. Целта е опазването на горската растителност и скалните комплекси, обитавани от редки бозайници и птици.

Над Лопян, в местността Враня вода, се намира малък и невероятно красив водопад. Водите му се спускат от 15 м височина. До водопада се стига най-бързо от село Ямна, по черен коларски път, който води до пътечка в гората.

Лопян е изходен пункт за планински преход из Етрополския балкан, като за около 5 часа можете да стигнете до хижа Свещи плаз. Край селото минават две реки – Стара и Свинска река, където любителите на риболова могат да опитат късмета си и хванат пъстърва и мряна. Ловците също няма да бъдат разочаровани от природата. В горите се срещат сърни, елени, диви свине и зайци.

За контакти : Кметство: 07 102 - 320 / 327




Вижте по-голяма карта

Фолклорни фестивали и събори
Фолклорни фестивали и събори
Фолклорни фестивали и събори




Всички текстове и изображения в този сайт са под закрила на ЗАПСП. Използването, копирането и публикуването на част или цялото съдържание на сайта е забранено.
"Събития с конкурсен характер (всички)"
 
Магия, Цветове и Усещания