Религиозни и храмови празници

Празник на Кабиленският манастир ''Рождество Богородично''
ежегодно събитие

с.Кабиле,община Тунджа,област Ямбол

Вашата оценка
3 от 1 глас
08.09.2023 г. -
08.09.2023 г.


 
Днес манастирът „Рождество Богородично” край с. Кабиле е почитан от православни християни от цяла Южна България.
Фолклорни фестивали и събори
Тук непрекъснато се извършват множество кръщенета, а в деня на храмовия му празник – 8 септември, по традиция в него отслужва св. Литургия лично Негово Високопреосвещенство Сливенският митрополит.
Фолклорни фестивали и събори
До Кабиленския манастир се стига лесно с кола от Ямбол и Сливен. Кабиленският манастир се намира на около един километър от с. Кабиле, на 6 км. от гр. Ямбол и на 24 км от гр. Сливен.

През късната античност (4-5в.)
Кабиле е бил голям религиозен център, а на около километър от настоящия резерват е имало манастир по времето на император Константин Велики. Още тогава манастира разполагал с целебен извор, за който има предание, че дори царица Елена пращала хора да й носят вода от него.

По-късно Кабиленския манастир станал девически православен и бил обитаван до края на 14в. Въпреки че манастира бил разрушен, споменът за магическия извор останал. В далечната 1898 г. на Стоян Ганев от село Извор (дн. Кабиле), докато си почивал на нивата, му се присънила облечена в черно жена, която му посочила мястото на лечебния извор.

Орачът започнал да копае и водата бликнала от недрата на земята. Край него случайно минал съселянинът му Иван Бонев, който се оплаквал от болки в очите, и след като пил от бистрата животворна течност, на секундата оздравял.

Цели три години Стоян се грижил за чистотата на аязмото, чиято вода донесла облекчение на болежките на още мнозина страдалци. Но хората, къде от завист, къде от злоба, започнали да го засипват с камъни, пръст и боклуци, та човекът се принудил отново да закопае чудотворния източник. Легендите разказват, че през очите му се спуснала тъмна мъгла и той ослепял да минутата.

През 1918г. възрастна жена от Сливен, след пророчески сън открила отново извора на Кабиленския манастир и там бил построен малък параклис, около който впоследствие в периода 1919 - 1944 г. се издигнал манастир.

Най-голяма заслуга за постряването на манастира имал Георги Николов от с. Ген. Инзово, който пътувал с години от село на село и събирал дарения за строежа.

Днес Кабиленския девически манастир
е действащ и най-ценното в него е лечебния му извор, който е посещаван от много болни хора. Вярата в целебната вода и християнския морал влекат насам миряните за кръщавки и ритуална лечебна баня, а съчетанието с култа към Богородица някак естествено поддържа благотворното влияние на извора към тайнството на зачеването . Зеленият оазис насред ямболското поле привлича посетители, но те не търсят почивка и развлечения.

Хората отиват там, защото вярват в чудесното изцеление, което ще им даде Божията майка чрез лечебния извор. Аязмото е каптирано в удобна чешма, от която богомолците си наливат пълни шишета с безценната течност, лекуваща очни и нервни заболявания . Изградена е и къпалня, в която всеки може да се облее със свещената вода за здраве.

Телефон за връзка: 04712/ 583. Кабиленски манастир може да посрещне до 50 гости за пренощаване. На около един километър от Кабиленския манастир се намира археологическия резерват Кабиле.

За контакти : тел.: 04712-22-25

Ако имате възможност, ако Ви харесва нашето съдържание и подход, моля, подкрепете проекта. Нашата работа няма да бъде възможна без Вашата помощ:
Банка: Сибанк ЕАД
BIC: BUIBBGSF
IBAN: BG22BUIB98881038432000
Получател : Сдружение "Празниците на България"



Искрено Ваш,
Екип на www.SABORI.BG; Contacts Us: bgsabori@gmail.com




Вижте по-голяма карта

Фолклорни фестивали и събори
Фолклорни фестивали и събори
Фолклорни фестивали и събори




Всички текстове и изображения в този сайт са под закрила на ЗАПСП. Използването, копирането и публикуването на част или цялото съдържание на сайта е забранено.
"Събития с конкурсен характер (всички)"
 
Магия, Цветове и Усещания