Религиозни и храмови празници

Храмов празник на Райковският манастир ''Св. Атанас'' в с. Чокманово
ежегодно събитие

с.Чокманово,Община Смолян,Област Смолян

Вашата оценка
3 от 1 глас
02.05.2023 г. -
02.05.2023 г.


 
Манастира се намира в Кайнадинския рид от Ардинския дял на Западните Родопи, на около 4 км от Смолянския кв. Райково.
Фолклорни фестивали и събори
До манастира може да се стигне по асфалтов път като се тръгне от Смолянския кв.Райково в посока Смилен. Малко преди да се влезе в с.Чокманово в местността Варадил вляво на пътя се вижда двора и постройката на светата обител.
Фолклорни фестивали и събори
В момента са останали външни манастирски стени от 1870г. и вътрешен обновен и реконструиран двор и изцяло подновена църква и жилищни сгради.

Oснован е XII-XIII в., а сега е периодично действащ. Няколко пъти е горял и отново е бил възстановяван от родопчани.В тежките години на османското иго Кральов камък бил маяк на надеждата за жителите на тази част ва Родопите, символ на непокорство и безстрашие, на справедливост и възмездие. Тук е било хайдушкото скривалище на смелия Кральо войвода, чиято дружина всявала страх у поробителите, била опора на планинците, на българщината.

През бурните и паметни събития на октомври 1912 г. тук се е разположил щабът на 21 пехотен Средногорски полк.

Командирът на полка на това място взема решение за защита на завоюваната свобода в Родопския край. Тук се е играло известното войнишко хоро преди боя. Събитията са отредили бойните действия около манастира да се наричат " Родопската Шипка ".

ПАМЕТНИКА НА ВРЪХ СРЕДНОГОРЕЦ "РОДОПСКАТА ШИПКА"
(или както го наричат местните жители Малката Шипка.) - до паметника може да стигне като се тръгне по асфалтовият път за Рудозем на около 2-3 км по пътя.Строителството на паметник именно на това свято място – на връх Средногорец, е израз на признателността на родопчани не само към подвига на 21-и полк, но и към хилядите български воини, останали завинаги по бойните полета на Македония и Източна Тракия по време на Балканската война.

Ако имате възможност, ако Ви харесва нашето съдържание и подход, моля, подкрепете проекта. Нашата работа няма да бъде възможна без Вашата помощ:
Банка: Сибанк ЕАД
BIC: BUIBBGSF
IBAN: BG22BUIB98881038432000
Получател : Сдружение "Празниците на България"



Искрено Ваш,
Екип на www.SABORI.BG; Contacts Us: bgsabori@gmail.com




Вижте по-голяма карта

Фолклорни фестивали и събори
Фолклорни фестивали и събори
Фолклорни фестивали и събори




Всички текстове и изображения в този сайт са под закрила на ЗАПСП. Използването, копирането и публикуването на част или цялото съдържание на сайта е забранено.
"Събития с конкурсен характер (всички)"
 
Магия, Цветове и Усещания