Най-посещавани събития

Празник на Етрополските зетьове ''Зетрополе''
ежегодно събитие

гр.Етрополе,Община Етрополе, Софийска област

Вашата оценка
4.5 от 12 гласа
Юни 2023

 
„Зетрополе” се чества на всеки две години (всяка четна година), за да има време за подготовката му. Провеждането му е точно преди празника на града – Петровден. Така на всеки две години в продължение на няколко дни Етрополе е изпълнено със смях, веселие и се радва на много посетители.
Фолклорни фестивали и събори
С всяка изминала година този празник привлича все повече етнографски групи от страната и чужбина, много медии, но също така и много туристи. Неслучайно е включен в националната листа от празници от нематериалното културно наследство.
Фолклорни фестивали и събори
Празник надраснал времето, превърнал се в традиция разнесла славата на Етрополе не само в различните краища на България, но и далече зад пределите й, това е „Празникът на Етрополските зетьове”.
Фолклорни фестивали и събори
Откриването на празника става на площад „Зольовец”,
при старата легендарна чешма на майстор Зольо, за която етрополци разказват интересна легенда свързана с нейното построяване. Съществува поверие, че – Който пие от Зольовата чешма, остава завинаги в Етрополе. Празникът обикновено се открива от председателя на Общинския съвет за изкуство и култура – Етрополе, който чете Призив – обещание.

Следва един много важен ритуал – начело с ръководството на сдружението, всички зетьове пият вода от чешмата за успокояване на семейните духове и слухове.

Тогава вече вниманието се фокусира върху главната улица, защото следва парада на смеха. Карнавалното шествие е водено от мажоретен състав, след който се издига знаме с емблемата на Сдружението на етрополските зетьове, чието значение е:
- „Смях през сълзи, разпънат на кръст, с наранено сърце”.

След знамето на зетьовете се редят знамената на гостуващите сдружения. Всъщност тук всеки се чувства участник, защото волю-неволю играе в драмата “семейство“. Виждат се лозунги, сентенции и карикатури за брака и отношенията с тъщата, живи картини, цяла движеща се галерия с безброй вариации на тема „зет“:
„Сляпа жена и глух мъж – идеално семейство“.
„Заврян зет – мериносова овца – всеки го стриже“.
„Жена си давам – тъща си не давам“.
„Върба за клин и зет за син!”
„Всеки зет на Етрополе – достоен негов строител“


Шествието стига до централния площад, където е построена и украсена трибуна, на която заемат своите места почетните зетьове в Етрополе, а зад тях се нареждат „заслужилите” и „златни” зетьове. Почетният председател открива празника на сцената, а председателят на сдружението изнася отчетен доклад за дейността му, наситен с тънък хумор и весели закачки.

След това комендантът поема своята роля.
Под неговото умело ръководство се извършва тържествена проверка на зетьовете. Трима най-старши зетя (с двадесет и повече години зетьовски стаж) се появяват с маршова стъпка пред публиката и рапортуват на коменданта колко зетя от поверената им стотня са налице.

Във всяка стотня има по няколко изключения. Това са хора със слаби нерви и лабилна психика, не издържали на семейното етрополско щастие и забягнали в неизвестна посока. Имената им съобщават на всеослушание, но въпреки това не се чува критика.

Приветствия четат и представители на гостуващите делегации. Чете се и декларация от името на етрополските снахи от някоя от снахите в Етрополе.
Фолклорни фестивали и събори
След приветствията идва ред на друг тържествен ритуал:
Новите етрополски зетьове полагат публично клетва, с която поемат статута на приведен зет, който изисква от тях мирно съвместно съществуване с тъщите и справедливо разпределение на домашния труд с работещите навън съпруги.

За клетвата младите зетьове излизат по чорапи, а на вратовете им са вързани гумени зайци, символ на бъдещата им зетьова неволя. После се награждават „златните” зетьове. На последните празници медали „златен” зет получават не само заслужили етрополски зетьове, но и такива от гостуващите делегации.
Фолклорни фестивали и събори
След обяд на стадиона се провежда традиционната футболна среща между снахи и зетьове етрополски.

Целият мач е една пародия и весела атракция от остроумни „спортни хрумвания“, както от страна на играчите, така и от страна на съдиите.

Вечерта се организира „зетьова“ вечеря, на която присъстват само зетьове, а кувертите се закупуват от тъщите.

Поставено е условие, ако някой зет си тръгне преди 24 ч. – всички му отиват на гости.

Така никой не смее да напусне ресторанта преди полунощ, а когато късно през нощта вечерята приключи, всички зетьове отиват при чешмата на площад „Зольовец“ и правят „зетьовско хоро“.

Отново всички пият вода, за да им „държи влага“ до следващия празник и да не помислят да напускат града.
Фолклорни фестивали и събори
Така завършва този неповторим, единствен по рода си, не само у нас, но и в чужбина празник на шегата, хумора и сатирата. Весел ден, весело настроение, празник не само на зетьовете, но и на техните близки, на техните приятели.

Една хубава традиция, която трябва да се обогатява с ново съдържание и с нови разнообразни форми.

В гр. Етрополе ще се проведат семейни игри. Желаещите да участват, могат да се запишат на тел.: 0720/68 252


За повече информация :
Община Етрополе


Ако имате възможност, ако Ви харесва нашето съдържание и подход, моля, подкрепете проекта. Нашата работа няма да бъде възможна без Вашата помощ:

Искрено Ваш,
Екип на www.SABORI.BG; Contacts Us: bgsabori@gmail.com


Фолклорни фестивали и събори

Фолклорни фестивали и събори

Фолклорни фестивали и събори







Всички текстове и изображения в този сайт са под закрила на ЗАПСП. Използването, копирането и публикуването на част или цялото съдържание на сайта е забранено.
"Събития с конкурсен характер (всички)"
 
Магия, Цветове и Усещания