![]() |
Фолклорни фестивали, събори и панаири | ![]() |
![]() |
![]() |
На софра с веселба | ![]() |
![]() |
![]() |
Литература и изкуство, изложби | ![]() |
![]() |
![]() |
Кино и театър | ![]() |
![]() |
![]() |
Религиозни и храмови празници | ![]() |
![]() |
![]() |
Музикални и танцови прояви | ![]() |
![]() |
![]() |
Плаващи празници | ![]() |
Област Бургас

![]() |
''Кукеровден'' и ''Пали кош'' в с.Кости |
ежегодно събитие |
с.Кости,Община Царево,Област Бургас
Вашата оценка
4.8
от 4 гласа
Осем седмици преди Великден странджанското село Кости празнува „Кукеровден”. Ритуалът на празника е съхранен в най - автентичния си вид и днес се почита само в две странджански села Бродилово и тук в Кости.


В Кости кукерите не изглеждат като кукерите, които познаваме от карнавалите. Тук те са пародийни, облечени са в парцали затова някои ги наричат парцалени кукери. Те са цяла дружина. Имат си млади моми, стара баба, поп, доктор, генерал и младоженци.

И така под съпровода на гайдата и тъпана водени от белия кукер шоуто започна. Кукерите “бръснеха, подстригваха и благославяха” за здраве и берекет през годината.
На площада в селото започва обличането на кукера – централна фигура на празника, както и на неговата свита – кюфкарите. Кюфкарите пък нямат определени костюми, всеки се облича, както иска, със скъсани дрехи и маска от парцали. Според традицията, трябва да носят сабя, с която бръснат мъжете.
Кукерът е облечен в овчи кожи, с шапка, носи дълъг прът, който завършва с парче от овча кожа, наречено „пометаш”.
Началото на кукерското шествие из селото дава песента “Честит ти, Митка, Кукеровден”, под съпровод на тъпан и гайда. След като минат през всички къщи, кукерите отиват на нивата.
Мъж, облечен в народна носия, заорава с рало, хвърля семена и изрича пожелания за богата реколта през годината.

От полето всички се връщат с хоро на площада, където в 17.30 часа запалват кош с плява, поставен на висок прът. Когато изгорялата плява падне на земята, всеки, който иска, може да я прескочи три пъти за здраве.
За контакти : Читалище "Васил Левски 1925"
Телефон 0550 -69- 10/ 0987-700-019; E-mail: atanaska.kosti@abv.bg
Кметство: 0590 69210
Вижте по-голяма карта
Всички текстове и изображения в този сайт са под закрила на ЗАПСП. Използването, копирането и публикуването на част или цялото съдържание на сайта е забранено.