Област Бургас

Еньовден и ''Еньова буля'' в с.Момина църква
ежегодно събитие

с.Момина църква,Община Средец,Област Бургас

Вашата оценка
24.06.2023 г. -
24.06.2023 г.


 
Народен празник, честван на 24 юни - деня на лятното равноденствие, който съвпада с християнския празник на Св.Йоан Кръстител. В основата на празника е вплетен езическия култ към слънцето и гръмотевиците.
За предпазване от градушка и за зреене на богата реколта се извършват кръгови обредни обхождания от момински хоровод на нивите, водоемите и землището на селото. На раменете си участничките в хоровода носят Еньовата буля - малко момиче, облечено като булка. То играе главната обредна роля при гадаенето на моминските китки за здраве и женитба. Според народната традиция набраните срещу Еньовден билки и цветя имат лечебна сила.

Те се вплитат в Еньовски венец от 66 и половина билки, през който се провират хората за здраве и късмет. Днес най-добре запазен е обичая Еньова буля в селата в западна Странджа - Момина църква и т.н.

Срещу Eньовден през деня момите отиват в гората за цветя. След това сядат на сянка под някое дърво и правят китки за всеки член от семейството. Надвечер две моми наливат мълчана вода в калайдисана харкома- бакър. Водата се нарича "мълчана", защото докато се налее и донесе момите трябва да мълчат. Ако някой ги срещне и заговори и те неволно продумат, изсипват водата тръгват наново да наливат. Щом донесат водата и слънцето започне да залязва, всяка мома си носи китките. Едно момиче се забражда с шарена кърпа и поема китките- букетчетата. Всяко момиче си е поставило някакъв знак на своята китка, за да може после да си я познае. Момичето потапя цветята в бакъра и ги покрива с червена престилка.

Харкомата с китките се поставя под разцъфнал трендафил да пренощува. Вярвало се е, че тази вечер около цветята играят русалки и други неземни сили.

На сутринта на Eньовден още рано преди изгрев слънце се излиза навън- на висок баир. Момите завързват кръстовете си с жилавика- синя жлъчка, за да не ги болят, когато жънат или копаят, и се търкалят по поляната. Слънцето трябва да ги завари там.

След това същото момиче, което е натопило китките, със завързани очи с червена забрадка сяда край бакъра. Наоколо са се наредили момите и жените. Момичето бърка в бакъра и взема една китка без да я показва. Някоя от старите жени нарича нещо, след което момичето дава китката на притежателката й. С най- различни пожелания се изваждат всички китки, момите ги взимат честити и ги забождат на ухото си. С китките отиват на нивата да жънат.

Надвечер момите и децата донасят съчки от гората и запалват буен огън. Около огъня играят момите и ергените.




Вижте по-голяма карта

Фолклорни фестивали и събори
Фолклорни фестивали и събори
Фолклорни фестивали и събори




Всички текстове и изображения в този сайт са под закрила на ЗАПСП. Използването, копирането и публикуването на част или цялото съдържание на сайта е забранено.
"Събития с конкурсен характер (всички)"
 
Магия, Цветове и Усещания