Област Ловеч

Великден в с.Врабево
ежегодно събитие

с.Врабево,община Троян,област Ловеч

Вашата оценка
16.04.2023 г. -
16.04.2023 г.


 
Празнува се Великден с организирана програма от песни и танци на площада.
Врабево отбелязва своя празник със селски събор всяка есен на празника на ''Св. Архангел Михаил'', по името на черквата.

Село Врабево може да бъде открито в центъра на триъгълника между градовете Троян, Ловеч и Севлиево. Намира се в Предбалкана, като съчетава възможностите на равнината и на планината. Климатът предпоставя възможността за развитието на всички срещани в България фиданки.

Като населено място Врабево е възникнало по време на военните действия, водени от братята Асен и Петър през 1185-1187 год.(по съхранени писмени данни в Народната библиотека "Св. св. Кирил и Методи"). В земите на сегашното село се смята, че е станала една от многото размени на военнопленници и голяма част от тях са пожелали да останат (територията на селото е влизала във владенията на търновските боляри).

Предполага се, че името на местността "Робово бърдо", която е разположена малко на север от Гяур баир идва точно от тази размяна - на "роби", т.е. военнопленници. Една от вер- сиите относно името на селото също е свързана с "робския" характер на първите му заселници - смята се, че се е наричало "Рабево", от "раби" (роби;по-късно буквата "В" е била прибавена като сливане на предлога "в" с първоначалното име. В подкрепа на достоверността на това твърдение са и многото имена на местности: Царска чешма, Царевец, Каля/Калоянова/ черква...

* църквата "Св. Архангел Михаил", построена повече от 110 години преди 2006 г. с труда и спомоществованието на населението от селото.
* от старото килийно училище са останали само снимки.
* интересни в архитектурно отношение сгради
o всестранна кооперация „Взаимопомощ“ с часовникова кула
o гимназията
o Ветеринарната лечебница
o фамилна къща "Попов"

* духовата музика, създадена през 20-те години на миналия век от Никола Цонков Заяков

* известни местности: Гяур Баир, Барковец, Двата гроба, Ледево, Купито, Въртешница, Каля Черква, Курдова могила, Урунконак, Царската чешма, Царевец, Ламбанка, Пладнището.
* надгробните паметници на Христо Ц. и Стоян Ц.Заякови. Това са двама братя, загинали по фронтовете на Балканската война, живели разделени и в коренно различно финансово състояние. Единият паметник е от мрамор, другият от ронлив камък. До известно време преди 2006 г. паметниците са се намирали в черковния двор, след което са преместени в началото на гробищата.

За контакти :
Кметство : 06954/ 22-33
GSM: 088/5 880 328




Вижте по-голяма карта

Фолклорни фестивали и събори
Фолклорни фестивали и събори
Фолклорни фестивали и събори




Всички текстове и изображения в този сайт са под закрила на ЗАПСП. Използването, копирането и публикуването на част или цялото съдържание на сайта е забранено.
"Събития с конкурсен характер (всички)"
 
Магия, Цветове и Усещания