Област Пазарджик

Събор на ''Великден'' в с.Смилец
ежегодно събитие

с.Смилец,община Стрелча,област Пазарджик

Вашата оценка
4.3 от 4 гласа
16.04.2023 г. -
16.04.2023 г.


 
На първият ден след Великден в село Смилец ще се проведе Традиционен събор. Начало 10 ч., а откриването на празничната програмата в 14 ч.
Фолклорни фестивали и събори
Традициите ни събират, всяка година тук идват хора, свързани завинаги със Смилец, за да съхранят и предадат за поколенията любовта си към родното място.
Фолклорни фестивали и събори
Жителите и гостите на Смилец имаха възможността да се насладят на изпълненията на Ансамбъл „Родопи”, както и да проследят традиционните борби.
Фолклорни фестивали и събори
Нека отворим душите и сърцата си за повече топлина и любов във взаимоотношения между нас. Нека този светъл християнски празник възроди вярата в бъдещето.

Песни и стихове бяха изпълнени от децата на с. Смилец.

Победителите от традиционните борби си поделиха две агнета и парични награди.

Всички деца, участвали в борбите, като и в празничната програма получиха награди.

Село Смилец попада в южната част на селищна система на Стрелча. Намира се в нископланинския район на Средна гора. Село Смилец е с дълголетна история, която преминава през вековете, за да достигне до нас и продължи своя път към бъдещето.

Името на селото писмено се споменава в сборника "Античен рапорт на българските книги и периодични издания 1806 - 1878 г.", съставен от Маньо Стоянов. Първото име на селото е било Егрекли - Ерекли - Ерелий. Произходът на наименованието идва от турската дума "егре" - пладнище, кошара. С ДВ от 14.08.1934 г. селото носи името на българския престолонаследник цар Смилец, управлявал от 1292 - 1298 г.

Най-точна и пълна представа за историята на селото, за неговата култура и обичаи, за старите родове и техните потомци днес добиваме от един непресъхващ извор - книгата "Миналото на село Смилец Пазарджишко", с автор Марин Цветанов Деянов, родом от Смилец. В началото на творбата с преклонение и възтог той пресъздава ярка картина от китното село:
"...От север Средногорските върхове пазят селото от студените ветрове, а Родопите спират южняка. В настъпващата нощ, забулени в сив воал, остават трите хълма - Каратепе, Бакаджик и Къзълджатепе, в пазвите на които от векове е скътано родното ни Смилец." /из "Миналото на село Смилец Пазарджишко", изд. 1999 г.

Село Смилец с белосаните си къщички и пъстроцветни мушката по прозорците, с честните си и работливи жители е сгушено между три хълма. Както преди стотици години и днес хората му живеят тихо и спокойно. Историческото минало неизменно се сглобява от стигналите до нас артефакти: керамични съдове, надгробни камъни, монети, стрели, както и по преданията и легендите.

По сведения от стари хора, по предания от стари времена се знае, че първоначално селцето се е намирало на юг от днешното селище, в местността Юрта, по течението на селската река. Тази река извира от Смилец и тече по направление на селата Блатница, Овчеполци, Голямо Конаре, като близко до Пловдив-именуваща се вече река Потока се влива в Марица.

За контакти :Телефон: 035393 222



Ако имате възможност, ако Ви харесва нашето съдържание и подход, моля, подкрепете проекта. Нашата работа няма да бъде възможна без Вашата помощ:

Искрено Ваш,
Екип на www.SABORI.BG; Contacts Us: bgsabori@gmail.com


Фолклорни фестивали и събори

Фолклорни фестивали и събори

Фолклорни фестивали и събори





Вижте по-голяма карта




Всички текстове и изображения в този сайт са под закрила на ЗАПСП. Използването, копирането и публикуването на част или цялото съдържание на сайта е забранено.
"Събития с конкурсен характер (всички)"
 
Магия, Цветове и Усещания