Област Плевен

Храмов празник ''Всех Светии'' в гр.Койнаре
ежегодно събитие

гр.Койнаре,Община Червен бряг,Област Плевен

Вашата оценка
11.06.2023 г. -
11.06.2023 г.


 
В Койнаре има един източноправославен храм, наречен "Всех Светии". Той е добре поддържан, има и свещеник. Храмовият празник е първата неделя след Петдесятница.
Всяка година, през последната събота и неделя на месец юни, се провежда традиционния събор.

Районът на Койнаре е населен от най-дълбока древност. В местността "Белия брег" има останки от селище, датирано от епохата на неолита. В местността "Боришница" има богат културен пласт от средния и късен неолит. Следи от непроучени тракийски селища има в местностите "Прогон" и "Новоселски път". В местността "Груя" е разкрит гроб на тракийски воин, погребан чрез трупоизгаряне.

През късната античност, на север от днешното селище е кръстопътя Улпия Ескус - Сердика и Мелта-Монтана. В местността "Каменната могила", на север-североизток от днешния град има останки от римска пътна станция. Койнаре съществува като населено място и през Средновековието. За славянски поселищен живот говорят хидронимите "Затон", "Прибой" и др. В чертите на днешния град са открити средновековни християнски погребения.

За първи път името Койнаре се среща в османски регистър от 1516-1517 год., като "Койнар", санджак Нийболу (Никопол).Отново под името "Село Койнар" от санджак и каза Нигболу,се споменава и във краткия регистър на Османската империя от 1530г.(Istanbul - BOA,TD 370,s.510).Койнаре няколко пъти е сменяло поселищното си местонахождение, спомен за което са наименованиятя "Селището" на няколко местности в неговото землище. Това се е налагало от приижданията на реката и наводненията, предизвикани от обилни валежи и снеготопене.

В края на XVIII век епископ Софроний Врачански споменава Койнаре в своята "Житие и страдания грешнаго Софрония": "Седях на Плевен три дни и на четвертия ден востанах и потеглих къмто Враца. Пратих напред человеци селяни, ако има войска по селата, да потекут насреща нас да ми скажат да са възвърнем пак на Плевен. И тако поидохме до село Коинлари (Овцете), що е пол пут до Враца."

Преобладаващата част от населението на Койнаре изповядва източно-православното християнство. Градът принадлежи към Белослатинска духовна околия, Врачанска епархия.

За контакти :
Кметство: тел./факс 06573/24-00




Вижте по-голяма карта

Фолклорни фестивали и събори
Фолклорни фестивали и събори
Фолклорни фестивали и събори




Всички текстове и изображения в този сайт са под закрила на ЗАПСП. Използването, копирането и публикуването на част или цялото съдържание на сайта е забранено.
"Събития с конкурсен характер (всички)"
 
Магия, Цветове и Усещания