Област Пловдив

Ден на гр.Баня - ''Обичам те, защото те познавам''
ежегодно събитие

гр.Баня,Община Карлово,Област Пловдив

Вашата оценка
5 от 1 глас
Август 2023

 
Празникът преминава под надслов "Обичам те, защото те познавам" и се празнува през цялата последна седмица на месец август. Канят се професионални културни дейци и политици, уреждат се изложби. Гостуват известни певци и артисти.
Фолклорни фестивали и събори
Кулминацията на празника е в събота и неделя. Тържествата започват в 10.30 часа и продължават до 24.00 часа. Провежда се конкурс Мис и Мистър Плаж на централния басейн. Дискотека на открито, народни изпълнители и оркестри, мажоретни състави и празнични илюминации.

14 февруари, Трифон Зарезан
- на могилата "Света троица" се дава курбан, пие се вино и се провеждат фолклорни концерти.

Старчовден или Кукеровден - Провежда се в края на февруари и началото
на март (7 седмици преди Великден). Според вярванията кукерите прогонват злите духове. Този празник е широко известнен във всички населени места на община Карлово.

Лазаровден - децата от фолклорната група минават по къщите, играят хора, пеят песни за "Лазар" и получават почерпка, яйца и пари според българския обичай.

Църквата в Баня "Св.Константин и Елена" е изградена през 1860 г. и осветена поп Димо - първият свещеник в църквата. През Руско-турската Освободителна война 1877-1878г. е била опожарена и възтановена след Освобождението. До 1990 г. в църквата се е намирал позлатен настолен кръст, подарен от екзарх Стефан, който за съжаление вече не е там заедно с 25 оригинални икони, рисувани през Освобождението, 10 сребъrnи кандила, потир и меден ибрик и дарохранителницата. През 1943г. към църквата е открита безплатна ученическа трапезария, за бедни ученици, подпомагана от сем.Багарови, която е до края на учебната година. През март 1944г отново е открита такава трапезария за бедни и евакуирани деца, както и курсове по немски език.

ЕКЗАРХ СТЕФАН I
С Баня свързва живота си Екзарх Съефан I, който е заточен в селото почти 10 години от 10.09.1948г. до 14.05.1957г. Тук той живее в национализираната тогава вила на сем.Багарови извън селището. Стефан I развива активна обществено-политическа дейсност и има заслуга за вдигане на схизмата 22.2.1872г., наложена на Българската екзархия от Цариградската патриаршия. Екзарх Стефан има заслуги и за утвърждаване на Българската патриаршия.

ЦАРСКИЯТ ДВОРЕЦ
През 1929г. в Баня била построена царската вила на Борис III, наричан от местните хора "Царски дворец". Комплексът има още две по-малки сгради, предназначени за гости и прислугата. Целият имот е ограден с масив, висок каменен зид с две дъбови ковани порти. Известна е любовта на Борис III към ботаниката и затова тук е създаден великолепен парк, сред които е разположена царската къща. През градината някога е протичала малка река, която е напоявала ценните растителни видове.

В царската вила са запазени оригиналното обзавеждане на дома, както и подаръци за сватбата на царското семейство от баненски жители и селищата наоколо. Персийски килими, китиници, сервизи от порцелан придават на двореца огромна колоритност. Борис III притежавал богата колекция от пейзажи. Отделните стаки са украсени с творби на известните български художници Константин Щъркелов, Борис Денев, Владимир Наумов и др. Днес вилата е отново собственост на царското семейство. За нея се грижи и винарска изба "Розова долина" - Баня, която я използва за дегустационна, когато собствениците не са там. В замяна на това имат право да ползват герба на Симеон II върху вината си.
Къщата е отворена за посещения с предварителна заявка на телефони: 02 988 20 18, 0335 94450

МОМИНИ ГЪРДИ
е местност до гр.Баня. Това са две възвишения, които приличат по своята форма на гърди, откъдето са получили и наименованието си. Преди хиляди години Баня е била езеро и на Момини гърди са намерени останки от колчетата и синджирите, с които тогавашните жители са си врузвали лодките. Там е имало тракийско селище, доказателство, за което са многото археологически находки - монети, съдове, кости.

За контакти :
тел: 03132/22-50




Вижте по-голяма карта

Фолклорни фестивали и събори
Фолклорни фестивали и събори
Фолклорни фестивали и събори




Всички текстове и изображения в този сайт са под закрила на ЗАПСП. Използването, копирането и публикуването на част или цялото съдържание на сайта е забранено.
"Събития с конкурсен характер (всички)"
 
Магия, Цветове и Усещания