Област Велико Търново

Ден на гр.Павликени
ежегодно събитие

гр.Павликени,Община Павликени,Област Велико Търново

Вашата оценка
3.7 от 3 гласа
29.06.2023 г. -
29.06.2023 г.


 
Официалният празник на община Павликени е 29 юни, деня в който Павликени през 1943 година е обявен за град.
Фолклорни фестивали и събори
Градът възниква след 1943 г. на основата на бившето с. Павликян, чието старо население е изповядвало павликянство. С името Павликян селото се споменава в османските архиви от 15 в.
Фолклорни фестивали и събори
Селището е създадено от преселници павликяни, дошли през средните векове от Южна България. Били привърженици на религиозна ерес, възникнала през VII век в Западна Армения.

С името Бавликян и Павликян селището фигурира в документи от 1430 г. По време на Освобождението (1878) е малко село.

След отказа на земевладелците от Бяла черква, павликенецът Атанас Хаджиславчев се съгласява да дари собствени земеделски земи на министерството на железниците за да се построят жп линията и гара Павликени. Дотогава основната дейност в село Павликени е земеделието. След прокарването на ж.п. линията София - Варна (1899 г.) селото се развива в търговско и занаятчийско селище.

Пещера Троана
Открита е през 1989 година при спелеоложки проучвания в силно гориста местност на границата на землищата на село Емен. Най-близкият асфалтов път е на 3 километра западно. От галериите на пещерата засега са картирани около 1500 метра. Интерестна е с богатството си на натечни пещерни образувания и превъзхожда по атрактивност редица наши благоустроени туристически пещери.

Най-представителни в това отношение са първите 500 метра. Предвид характера и тя може да бъде възприемана като единствената “нормална” пещера с класическите за туристическите пещери подземни образувания. По атрактивност пещерата Троана е напълно съизмерима с редица наши благоустроени туристически пещери като Магурата, Леденика, Ягодинската и определено превъзхожда Бачо Киро край Дряново и Орлова чука край село Пепелина – Русенско.

Мусински карстов извор
Разположен е до шосето Велико Търново – Павликени и попада в регулацията на село Мусина. Изворът е един от най–големите в тази част на страната. В същност той би трябвало да се възприема в съчетание с други дадености около него – римски каптаж за Никополис ад Иструм, пъстървово рибно стопанство, неголяма водна пещера, исторически паметник на Възраждането, стари воденици и други. Разглеждан като своеобразен микрокомплекс, той следва да се формира като важен крайпътен обект.

Без да “тежи” с отделните си дадености, този обект действително представлява уникално съчетание между природа, история и стопанска дейност (има се предвид рибното стопанство) и би следвало да се пристъпи колкото се може по–скоро към неговото усвояване. Известните различия във формите на собственост (защитен от закона природен обект, частна мелница, рибно стопанство) могат да се преодолеят чрез създаване на неголямо сдружение, което да съчетае различните интереси.

За повече информация :
Община Павликени

Ако имате възможност, ако Ви харесва нашето съдържание и подход, моля, подкрепете проекта. Нашата работа няма да бъде възможна без Вашата помощ:
Банка: Сибанк ЕАД
BIC: BUIBBGSF
IBAN: BG22BUIB98881038432000
Получател : Сдружение "Празниците на България"



Искрено Ваш,
Екип на www.SABORI.BG; Contacts Us: bgsabori@gmail.com




Вижте по-голяма карта

Фолклорни фестивали и събори
Фолклорни фестивали и събори
Фолклорни фестивали и събори




Всички текстове и изображения в този сайт са под закрила на ЗАПСП. Използването, копирането и публикуването на част или цялото съдържание на сайта е забранено.
"Събития с конкурсен характер (всички)"
 
Магия, Цветове и Усещания