''Номинирани'' събития

Курбан в м.Караната от с.Манолич
ежегодно събитие

с.Манолич,община Сунгурларе,област Бургас

Вашата оценка
Август 2023

 
Маноличлии почитат своите корени и всяка година през втората половина на месец август пътуват до Родопите и в местността Караната правят курбан за здраве и берекет на изселниците.
Това събитие само по себе си е свързано с желанието на всеки жител на Манолич да се върне към корените си, но по-младите вече имат друга визия и постепенно тази традиция може да намали своето значение и потребност от нея на населението.

В селото почитат Адрелес (Гергьовден), Димитровден и Колода (Коледа), но предвид това че населението с родопско самосъзнание вече е понамаляло тези празници не се честват както са се чествали преди време.

Обикновено се честват мюслюманските празници Рамазан байрам и Курбан байрам.

Нова традиция за населението от село Манолич е ежегодния "молебен" за дъжд. Колят се 2-3 телета,10-12 овце,които са дарения все от хората на селото и частни фирми, жители на Манолич и други вярващи или родолюбиви хора.На курбана се канят жителите на съседните села:Велислав,Пчелин,Везенково.За всички други гости, вратите на маноличлии биват широко отворени.Това събитие няма точно определена дата, но е през летните месеци.

Селото попада в така наречената черноморска зона в северната част на язовир Камчия, в централната част на Източна Стара планина. Данни за селото има още от 18 век, като то е било населено тогава основно от турци и кардараши. В периода 1944-48 година преобладаващата част от населението на село Манолич се изселва в Турция и селото се обезлюдява. Същевременно в периода 1950-1960 г. в селото се заселва ново население, идващо от Родопите. Населението е предимно от село Сливка и околните махали, като новодошлото население наброява повече от 1200 души. Водещи са родовете Хаджиали,Али, Караали и други.Други важни и знатни родове са Хаджиали,Ченели, Куриеви,Гази, Календжи, Афузки,Топал, Чауш, Кавръкоглу и др. След 1960 г. село Манолич образува сериозна диаспора от Родопите, която постепенно с напредването на урбанизацията се разпръсква. Една част се заселва в Сунгурларе, друга в Айтос и Карнобат, а немалка част и в областния център Бургас.

В село Манолич населението изповядва предимно исляма. През последните 15 години се забелязва намаляване на населението, което мигрира в Сунгурларе, Карнобат, Айтос и най-вече в град Бургас. От Манолич има емигранти в Турция, Испания, Швеция и Холандия.

В село Манолич има едно основно училище – "Св. Св. Кирил и Методий". Също така и там се намира една джамия. В селото има функционира и народно читалище. Селото се намира съвсем близо до язовир Камчия. Подходящо е за туризъм около язовира, както и в местността Каменско, която е на няколко километра от село Манолич. Перспективите пред селото са свързани с изграждане на производствени мощности за рибовъдство, шивашката и текстилната промишленост, както и развитието на селския и трекинг туризъм.

Традиционно кухнята на селото е с преобладаващ родопски оттенък, правят се все още много родопски ястия, както и много ориенталски. Особеност на Манолич е маноличката баница с ориз, баница с картофи и тиквеника. Местните правят и гроздова ракия и сливова, чиито патент и рецепти по приготвянето са наследили от своите прадеди от Родопите.

До река Камчия, където се очертава началото на язовира има около 20 бунгала, които са чудесно място за отдих.

За повече информация :
Сайт на с.Манолич




Вижте по-голяма карта

Фолклорни фестивали и събори
Фолклорни фестивали и събори
Фолклорни фестивали и събори




Всички текстове и изображения в този сайт са под закрила на ЗАПСП. Използването, копирането и публикуването на част или цялото съдържание на сайта е забранено.
"Събития с конкурсен характер (всички)"
 
Магия, Цветове и Усещания