!!! Секцията се конструира !!!
19.гр.Габрово

Националния музей на образованието е музейна експозиция показваща етапите на българското образование от 9 век до днес.

Намира се в едно от крилата на Априловската гимназия в Габрово. През 1974 година в сградата на Априловска гимназия се изгражда Национален музей на образованието, който е единствен в страната и представя развитието на българското образование от IX век до наши дни.

Във фонда на музея се съхранява подредената от Васил Априлов лична библиотека.
Там се пазят и книгите, написани от Априлов – “Денница на новобългарското образование” (1841), “Българските книжници” (1841), “Българските грамоти” и други.
Музейната експозиция е разделена в пет зали.
Интерес представлява възстановката на взаимното училище.
В кинозалата на музея се прожектират филми, свързани с българското образование.
Правят се периодични изложби, свързани с различни чествания на културни събития.


Архитектурно-етнографски комплекс „Етър“, или Етъра, е музей на открито и квартал на Габрово.

Представлява възстановка на българския бит, култура и занаятчийство. Той е първият по рода си музей в България. Открит е на 7 септември 1964 г. Музеят е разположен на 8 км южно от основната част на Габрово.

В АЕК "Етър" се намира единствената в България сбирка на народна техника на вода. Тя съдържа 10 обекта и е една от богатите и добре организирани технически сбирки сред европейските музеи на открито. Това е причината, водното колело да се превърне в емблема на Етъра. Най-важната особеност на сбирката е, че всички обекти са в действие, така както в миналото. Занаятчийска чаршия представя 16 образци на балканската архитектура, разкриващи самобитния талант на възрожденските строители.

В АЕК "Етър" не само се съхраняват народните традиции, но и всеки посетител може да стане съпричастен към тях, да усети полъха на народния бит.


Домът на хумора и сатирата е културен център в Габрово, чиито основни цели са събирането в музейни колекции и домакинство на постоянни и временни изложби на хумористични и сатирични произведения на изкуството от България и света, издателска дейност и организиране на конкурси и фестивали на хумора.

Създаден е на 1 април 1972 г. Сградата му се намира в централната част на град Габрово, който е известен като „столицата на хумора в България“. Проектирана е от архитект Карл Кандулков. Изложбените зали на Дома са с обща площ 8000 кв. м. Девизът на дома е „Светът е оцелял, защото се е смял“.

Местността Узана се намира на територията на община Габрово, в подножието на връх Исполин (1524 м) (старото му име е връх Коруджа), в западната част на Шипченския дял на Средна Стара планина, в сърцето на България. Най-близкият изходен пункт към високопланинската поляна е град Габрово, който се намира само на 22 км по асфалтов път. От 2009 г. местността е със статут на курортен комплекс. Тук се намира Географският център на България, който е измерен през 1991 г. Същата година е поставен знак, който отбелязва средата на територията на страната ни и представлява стилизирана форма на пирамида, оцветена в цветовете на националния трибагреник. От 2008 г. обектът е включен в Националното туристическо движение „100 национални туристически обекта" под № 19, заедно с Архитектурно-етнографски комплекс „Етър", Национален музей на образованието и музей „Дом на хумора и сатирата" в град Габрово. Близостта с града дава възможност за посещението и на други културно-исторически обекти освен посочените - Соколският манастир, Архитектурно-исторически резерват „Боженци".



За повече информация :
Община Габрово


Вижте по-голяма карта

Фолклорни фестивали и събори
Фолклорни фестивали и събори
Фолклорни фестивали и събори




Всички текстове и изображения в този сайт са под закрила на ЗАПСП. Използването, копирането и публикуването на част или цялото съдържание на сайта е забранено.
"Събития с конкурсен характер (всички)"
 
Магия, Цветове и Усещания